Powszechnie znane owady, to zaledwie mikro ułamek całego 'owadziego świata'. Większość słyszała o mszycy, stonce ziemniaczanej lub trzmielu łąkowym i może je opisać w kilku słowach. Ale jak wygląda fruczak gołąbek, niepylak apollo lub zawisak borowiec?

 

 

3 z 7 scenariuszy zajęć - 3A i 3B - CZY OWADY MOGĄ BYĆ FAJNE?

 

Owady to najliczniejsza grupa zwierząt na świecie. Ponad milion gatunków. Większość ludzi nie zastanawia się, jak wielka jest to różnorodność. Gdyby zabrakło owadów, wyginęłyby nie tylko płazy, gady i ptaki. Na koegzystencji zyskują wszyscy. Owady pożyteczne oraz szkodniki, komensale i pasożyty, wszystkie spełniają jakąś rolę. Zajmuje się tym nauka zwana entomologią i przed entomologami jeszcze wiele pracy, bo (+-) od 5 do 30 mln gatunków owadów, nie zostało jeszcze opisanych naukowo. Ekolodzy alarmują o zmniejszających się populacjach pszczół. Wszyscy lubią miód, wszystkich przeraża wizja świata bez miodu, ale wizja świata bez człowieka, wydaje się być zbyt odległa. A przecież są już miejsca na Ziemi, gdzie nie ma pszczół, ani innych owadów, zdolnych latać z kwiatka na kwiatek. Są miejsca, gdzie ludzie, aby jesienią zbierać owoce, sami wiosną zapylają rośliny pędzelkami. Znaczy to więc, że w miejscach, gdzie pszczoły jeszcze są, ludzie dostają miód, owoce i czas. Niech to będzie czas na przemyślenia. Lubimy pszczoły. Fajnie, a czy inne owady też możemy za coś polubić?

 

Zobacz tablice na Placu Edukacji Ekologicznej.

Szukaj informacji w internecie. Pytaj nauczyciela.

 

Biegacz złocisty, biegacz złoty (Carabus auratus), chrząszcz z rodziny biegaczowatych o złocistozielonej barwie. Gatunek pod ścisłą ochroną w Polsce. Występuje jedynie w zachodniej i środkowej części Europy. fot. 9.05.2020., SNW

 

Scenariusz 3A można wydrukować w jednym egzemplarzu albo przeczytać jego treść z internetu. Scenariusz 3B lepiej wydrukować dla każdego uczestnika. Zawiera nazwy owadów, miejsca na wpisanie swoich 'typów' i na opisy  - krótkie, zwięzłe treści. Co wiesz o każdym z nich? Jest kilka sposobów by się dowiedzieć. Można (dla starszych uczestników) najpierw napisać swoje skojarzenia, przypuszczenia, fakty, a dopiero potem je sprawdzić. Można też najpierw poszukać informacji na Placu Edukacji Ekologicznej lub czytać na głos informacje z internetu, lub z przyniesionych pomocy dydaktycznych (albumów, atlasów), po czym dać każdemu czas na zapisanie tego, co według niego najbardziej charakteryzuje dane owady. Miłej zabawy.

 

Zachęcamy rodziców, nauczycieli oraz wykładowców do prowadzenia zajęć edukacyjnych na terenie Syrenich Stawów w Szczecinie. Zobacz pozostałe scenariusze na stronie: Zielonej Szkoły - 7 ciekawych tematów, 7 dwustronnych kartek A4 z informacjami i ćwiczeniami - do zabawy i nauki przyrody, geografii, ekologii, etyki, matematyki oraz orientacji w terenie. Ze scenariuszy zajęć mogą korzystać wszyscy. Przedział wiekowy nie ma znaczenia. Wyznacznikiem korzystania ze scenariuszy jest umiejętność czytania, pisania, liczenia i logicznego myślenia.