Czechy należą do czołówki europejskiej pod względem ilości zamków i pałaców. W trzynastu województwach znajdziemy ponad 200 tych zabytkowych obiektów. W sezonie wiosenno-letnim ich dziedzińce ożywią liczne imprezy kulturalne: koncerty,  przedstawienia teatralne, jarmarki z pokazami rzemiosł, tańców dawnych czy szermierki. Niektóre zamki proponują turystom niezwykłe, nocne zwiedzanie.

Image
zamek Hluboka nad Wełtawą
 
Drogocenny relikwiarz
Zamek w miejscowości Bečov nad Teplou (27 km od Karlowych Warów) przeszedł w ciągu stuleci liczne przebudowy. Po ostatniej renowacji ponownie zaprasza zwiedzających. W roku 1985 odkryto na zamku unikatowy romański relikwiarz św. Maura, którego wartość jest porównywalna do wartości klejnotów koronacyjnych. Relikwiarz uznano za jedno z najważniejszych znalezisk XX wieku w Czechach. Warto odwiedzić także pobliski zamek Kynžvart, położony u podnóża Lasu Slavkovskiego, w pobliżu Mariańskich Łaźni. Zbudowany został jako letnia rezydencja kanclerza Metternicha, który zgromadził tu wiele dzieł artystycznych, kolekcję monet, medali, porcelany i broni. Zamek otacza rozległy park angielski.                                        

 

Największe ruiny zamkowe  
Zamek Rabí (70 km od Pilzna) pochodzi z połowy XIV wieku. Do końca XV wieku został obwarowany i rozbudowany. Odgrywał znaczącą rolę w dziejach Czech. Obecnie na tych największych ruinach zamkowych w Czechach, udostępnione są dla zwiedzających pomieszczenia pałacowe. Najstarszą częścią zamku jest wysoka wieża, służąca do celów obronnych. Pod nią powstał mały dziedziniec ze studnią, wykutą ręcznie w skalnym podłożu, na głębokość 60 metrów. Do wycieczek  po okolicy zachęcają liczne, oznaczone trasy rowerowe i piesze oraz malownicza dolina pobliskiej rzeki Otavy. Na zamek Rabí możemy wyruszyć pieszo, na rowerze lub łodzią po rzece Otavie. Kolejnym, wartym odwiedzenia miejscem w regionie jest gotycki zamek wodny Švihov, jeden z najmłodszych zamków czeskich. W kaplicy i kilku pomieszczeniach zachowały się rzeźby gotyckie i malowidła ścienne z XVI wieku. 

 

Najbardziej bajkowy zamek
Zamek Czerwona Lhota (50 km od Czeskich Budziejowic) stoi na skalistej wysepce pośrodku stawu. Pierwotnie gotycka twierdza, podczas kolejnej przebudowy otrzymała charakterystyczny, czerwony dach. Do jego koloru nawiązuje nazwa Czerwona Lhota. Niezwykły, bajkowy zamek otacza park angielski. Warto odwiedzić także pobliski zamek Kratochvíle, zbudowany na wzór włoskich willi renesansowych. W ozdobionym malowidłami ściennymi i bogatą sztukaterią wnętrzu jest umieszczona wystawa dotycząca filmu rysunkowego i kukiełkowego.

 

Perełka architektury gotyckiej
Na zamek Czeski Šternberk (50 km od Pragi) dojedziemy ze stolicy Czech kolejką o nazwie Posázavský Pacifik. Z pewnością warto wybrać ten rodzaj transportu. Trasa wiodąca poprzez romantyczną okolicę rzeki Sázavy zachwyci każdego turystę. Zamek, perła architektury gotyckiej,  wraz z potężnymi murami obronnymi, robi imponujące wrażenie.  W drodze powrotnej do Pragi możemy odwiedzić zamek Průhonice. Rozległy park zamkowy, z najróżniejszymi gatunkami rzadkich roślin, jest czynny dla zwiedzających przez cały rok. Polecamy wiosenny spacer po parku, kiedy rozkwitają różnobarwne rododendrony i azalie. Park Průhonicki jest Narodowym Zabytkiem Kultury, wpisany został także na listę UNESCO.

 

Image
Sternberk
 

Zamek ze sztuczną jaskinią
Romantyczny zamek w Ploskovicach (90 km od Liberca) otacza rozległy park, pierwotnie urządzony w stylu ogrodów wersalskich. Tutejszą ciekawostką jest sztuczna jaskinia z fontannami i rzeźbami. Polecamy odwiedzić także zamek Krásný Dvůr z jednym z największych w Czechach parków w stylu angielskim, w którym znajdziemy liczne, niewielkie budowle, pawilony i jeziorka.
 
Wielka kolekcja malarstwa ściennego
W renesansowym zamku Zákupy (45 km od Liberca) znajdziemy windę osobową firmy Ringhofer z roku 1870. W tutejszej kaplicy św. Franciszka z Asyżu odbył się w roku 1900 ślub Ferdynanda d ' Este. Malarz Josef Navrátil pozostawił tu po sobie wielką kolekcję malarstwa ściennego i sufitowego. Goście mogą zwiedzać nie tylko sale zamkowe, lecz także przyległy park angielski i ogród francuski. Atrakcją turystyczną są także niedźwiedzie, którym wybieg urządzono w fosie zamkowej. Wycieczkę do Zákup możemy połączyć z wizytą na pobliskim zamku Lemberk lub Bezděz.

 

Filmowa „gwiazda“ Wysoczyzny 
Tajemnicza atmosfera zamku Pernštejn (40 km od Brna) przyciąga czeskich i zagranicznych filmowców. Zamek wystąpił już w ponad czterdziestu bajkach i filmach. Majestatycznie wznosi się na skale nad miasteczkiem Nedvědice. Dzięki swemu położeniu, nigdy w ciągu swej niemal osiemsetletniej historii nie był zdobyty. Zwiedzając zamek przeniesiemy się w dawne czasy, do świata księżniczek, pojedynków rycerskich i zbójnickich potyczek. Podobna atmosfera panuje na jednym z najpotężniejszych czeskich zamków, w Lipnicy nad Sázavou. Zachwyca on zwiedzających monumentalną średniowieczną architekturą i wyjątkowymi widokami na okolicę. Na podzamczu znajdziemy dom Jaroslava Haška, autora słynnej powieści „Przygody dobrego wojaka Szwejka".

 

Zamek z powieści Bożeny Němcovej
Barokowy zamek Ratibořice (40 km od Hradca Kralovego), rozległy park zamkowy i okolice stały się słynne dzięki pisarce  Bożenie Němcovej i jej powieści Babunia (Babička). Malownicza Dolina Babuni zachęca do spacerów, a także jazdy konnej. Na tutejszym zamku można obejrzeć XIX-wieczne ekspozycje związane z pisarką i postaciami z jej dzieła literackiego. Przyjemna atmosfera panuje także na barokowym zamku w miejscowości Chlumec nad Cidlinou. Ma on niezwykły kształt – trzy kwadratowe skrzydła są połączone walcowatą bryłą.

 

Muzeum hipologiczne 
Teren wokół zamku w Slatiňanach (16 km od Pardubic) jest prawdziwym rajem dla turystów spragnionych relaksu, aktywnego wypoczynku, a także wrażeń kulturalnych. Na powierzchni kilku hektarów znajdziemy zamek, stadninę, rozległy park angielski, miejsca do uprawiania sportów i zwierzyniec z jeleniami i muflonami. Możemy przejść się aleją czereśniową lub aleją jadalnych kasztanów. Region szczyci się wieloletnią tradycją hipologiczną, nic więc dziwnego, że właśnie na zamku w Slatiňanach umieszczono ekspozycję hipologiczną, w skład której wchodzą przedmioty pochodzące z zamków i różnych instytucji na terenie Czech. Miłośnikom historii polecamy także zamek Svojanov, zbudowany w roku 1265 przez czeskiego króla Przemysła Ottokara lI.

 

Zamkowe muzeum wina
Rozległy zamek, leżący na występie skalnym, już od kilku stuleci dominuje nad Mikulovem i okolicą. W połowie XV wieku żyła tu słynna „biała dama“ - Perchta z Rožmberka, a  w roku  1805 przebywał tu Napoleon, prowadząc rozmowy pokojowe z Austrią. Okolice Mikulova słyną z uprawy winorośli. Na zamku znajdziemy muzeum wina, a także niezwykłą, olbrzymią beczkę, pochodzącą z roku 1643, jedną z największych w Europie. Jej pojemność wynosi 1014 hektolitrów (135 tysięcy butelek). Kolejnym ciekawym zabytkiem w okolicy jest barokowy zamek Slavkov w pobliżu Brna. Obejrzymy tu galerię obrazów i muzeum poświęcone Bitwie Trzech Cesarzy w roku 1805..

 

Najstarszy morawski piec kaflowy 
Znamienitym zabytkiem w regionie ołomunieckim jest zamek Šternberk (19 km od Ołomuńca), z gotycką walcowatą wieżą i fortyfikacją, z gotycką kaplicą i renesansowymi budynkami mieszkalnymi. Możemy tu obejrzeć pierwotne wyposażenie, cenne zbiory rzeźb i kolekcję zegarów. Kolejnym punktem naszej wycieczki może być zamek Velké Losiny. Niezwykłe wrażenie sprawia piękny dziedziniec arkadowy oraz park angielski z wieloma gatunkami roślin. W komnatach zamkowych znajdują się cenne dzieła artystyczne oraz przepiękny piec z kolorowych kafli zdobionych reliefami, najstarszy zachowany piec na Morawach, a prawdopodobnie także w całych Czechach.

 

Cenne malowidła rokokowe 
Do najważniejszych zabytków regionu północnych Moraw należy barokowy zamek w miejscowości Kravaře (8 km od Opavy). W komnatach zamkowych możemy podziwiać między innymi ekspozycję o tematyce heraldycznej. Zamek otacza rozległy park angielski ze stawami i potoczkami. Rośnie tu niemal 100 gatunków drzew i krzewów, niektóre z nich mają ponad 200 lat. W parku możemy zagrać w golfa na dziewięciodołkowym polu. Miłośnicy turystyki rowerowej mają do dyspozycji trasę wiodącą z Jeseníka do Ostrawy. Podróżując po regionie warto odwiedzić także zamek w Bruntálu, z rokokowymi malowidłami ściennymi, o wyjątkowej wartości kulturalnej. Godna uwagi jest również galeria zamkowa z dziełami mistrzów włoskich, holenderskich, flamandzkich i niemieckich oraz biblioteka zamkowa.

 

Niezwykły park zamkowy
Perełką regionu wschodnich Moraw jest zamek Lešná (8 km od Zlina). Jego obecny wygląd pochodzi z roku 1887. Pierwotny zamek został wówczas zburzony i w tym samym miejscu rozpoczęto budowę nowej rezydencji. Nowy zamek był ogrzewany za pomocą ogrzewania centralnego, doprowadzono tu elektryczność, nie brakowało także wodociągu z gorącą i zimną wodą czy domofonu. Wokół zamku rozciąga się romantyczny park angielski z roślinnością pochodzącą z Europy, Ameryki Północnej i Azji. Jest on uznawany za jeden z najcenniejszych parków zamkowych na Morawach. Kolejnym punktem naszej wycieczki po regionie może być zlinskie ZOO, w pobliżu którego ulokowany jest zamek  Vizovice.

 

Więcej informacji o czeskich zamkach i pałacach znajdziemy na stronie: http://www.czechtourism.com/what-to-see/castles-chateaux.aspx

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież