Miasteczko Strážnice leży w regionie Slovacko, na południu Moraw, około 164 km od Ostrawy. Region słynie z barwnych, wciąż żywych tradycji ludowych i winiarskich.

 

Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w Strážnice, 27 czerwiec 2010, Fot. z archiwum NÚLK Strážnice

 

 

Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w Strážnice, 28 czerwiec 2013, Fot. z archiwum NÚLK Strážnice

 

Ozdobą miasta jest pałac otoczony rozległym parkiem. Obecny noworenesansowy wygląd otrzymał w połowie XIX wieku. W salach dostępnych dla zwiedzających znajdziemy zabytkową bibliotekę, liczącą 13 tysięcy tomów oraz stałą ekspozycję „Instrumenty muzyki ludowej w Czechach", jedyną tego typu w środkowej Europie. Po renowacji stopniowo udostępniane są także pozostałe pomieszczenia, między innymi kaplica zamkowa z zabytkowym ołtarzem.

Ciekawostką jest także tutejszy skansen etnograficzny, w którym zgromadzono 64 obiekty – przykłady budownictwa ludowego z całego regionu. W budynkach prezentowane są zbiory ilustrujące życie codzienne zarówno mieszkańców górskich terenów Slovacka, jak i urodzajnej części Pomoraví, słynącej z uprawy winorośli.

Każdego roku, w ostatni czerwcowy weekend to piękne miasteczko odwiedzają tysiące miłośników folkloru. Odbywa się tu bowiem Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny, najstarsza i największa tego typu impreza w Europie.

 

Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w Strážnice, Fot. z archiwum NÚLK Strážnice

 

Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w Strážnice, 28 czerwiec 2009, Fot. z archiwum NÚLK Strážnice.

 

Amfiteatr w parku pałacowym i skansen wypełnia muzyka, tańce z całego świata i wesoła zabawa. Na gości czeka między innymi przegląd zespołów dziecięcych,  pieśni i tańców ludowych, muzyka cymbałowa. Oprócz czeskich grup przed publicznością występują także goście z zagranicy.
 
W programie festiwalu nie może zabraknąć konkursu na najlepszego wykonawcę tradycyjnego, improwizowanego tańca verbuňk z regionu Slovacko, wpisanego na Listę Dziedzictwa Niematerialnego  UNESCO. Więcej informacji: www.nulk.cz, www.slovacko.cz, www.czechtourism.com  _25.06.2015.

 

Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w Strážnice, 30 czerwiec 2013, Fot. z archiwum NÚLK Strážnice

 

Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w Strážnice, 24 czerwiec 2011, Fot. z archiwum NÚLK Strážnice

contentmap_plugin