Nowe muzeum w obrębie Morza Bałtyckiego poświęcone pomorskiej historii, kulturze i sztuce utworzone zostało w 1996 r. po wieloletnich staraniach "Fundacji na rzecz Muzeum Pomorskiego". Siedziba muzeum to ciekawa bryła architektoniczna, na którą składają się starannie odrestaurowane pozostałości średniowiecznego kompleksu klasztoru franciszkanów.
 
Image
Muzeum Pomorskie z frontu
 
Image
model muzeum

Wystawy czasowe prezentowane są w XIII-wiecznym domu konwentu, administracja muzeum mieści się w XVI-wiecznej bibliotece klasztornej, multimedialna ekspozycja stała poświęcona historii, kulturze i sztuce Pomorza umieszczona jest w klasycystycznym budynku będącym byłą siedzibą szarych mnichów, zaś galeria malarstwa obejmująca obrazy lokalnych malarzy takich jak Caspar David Friedrich czy Otto Niemeyer-Holstein jak również dzieła Vincenta van Gogha czy Maxa Liebermanna  mieści się w budynku wybudowanym na ruinach średniowiecznego klasztoru, którego plany architektoniczne opracował Johann Gotfried Quistorp - nauczyciel rysunku Caspara Davida Friedricha. Całość połączona jest widowiskowym przeszklonym łącznikiem, zwanym ulicą muzealną, łączącym w sobie tradycyjne elementy starych murów i możliwości współczesnej techniki eventowej.

Image
ulica muzealna
 
Ekspozycje stałe najlepiej zwiedzać z pomocą przewodnika akustycznego, dostępnego także w języku polskim (wypożyczenie w ramach ceny biletu wstępu).

Na wystawę stałą składają się następujące działy tematyczne:
- historia geologii Pomorza (skały kredowe, bursztyn, epoka lodowcowa, głazy narzutowe, tworzenie się linii wybrzeża Bałtyku)
- historia człowieka na Pomorzu na przełomie 14.000 lat - od pierwszych osadników, poprzez epokę Słowian, aż do czasów dynastii książąt pomorskich.

Image
ekspozycje

W muzeum oprócz wystaw znajduje się ogród klasztornyogród głazów narzutowych i cały obszar usługowy z foyer, kawiarnią i sklepem muzealnym.

Muzeum mieści się w Greifswaldzie, przy Rakower Str. 9, od dworca spacerem po wałach miejskich dochodzi się do muzeum w ciągu 10 minut; samochodem - Autostrada; A 20 lub droga; federalna; B 96 i B 109. Bezpośrednio pod placem znajdującym się przed muzeum znajduje się garaż podziemny (1 euro/h).

Godziny otwarcia Od wtorku do niedzieli od 10.00 do 18.00 (od 1 listopada do 30 kwietnia do godz. 17.00)

Ceny biletów od 2,50/4,00 € za bilet ulgowy/zwykły na wystawę stałą do 7 € za bilet rodzinny.

Więcej informacji, także w języku polskim, na stronie: