nadesłała: Dominika Stawarz
Kto powiedział,  że Uniwersytet kojarzyć ma się z nudnym, szarym budynkiem, będącym zmorą każdego studenta? Na pewno nie Uniwersytet Warszawski (ul. Dobra 56/66), który zachwyca swoją jakże zieloną Biblioteką! To tu w samym sercu stolicy, nad Wisłą możesz oddać się chwilom beztroski podziwiając ten okaz architektury. Ogromnym wyróżnieniem jest uznanie ogrodu za jeden z najpiękniejszych i największych w Europie!

Image
Uniwersytet Warszawski

 

Ogród podzielony jest na dwie części:
· górna –  powierzchnia 2000m2, tam rośliny mogą rozwijać swoje piękno na 30-centymetrowej warstwie ziemi. Przejścia do ogrodów o innym charakterze są zagwarantowane różnymi urządzeniami technicznymi, wejściami na dach czy świetlikami. Dzięki temu możemy na jednej powierzchni odkryć wiele kolorów zapachów i form roślinnych.  Część północna to złoty ogród udekorowany krzewami kwitnącymi na pomarańczowy i żółty kolor, które przepięknie komponują się z jałowcem i berberysem. Natomiast wschód zadziwia bardziej chłodną barwa, którą charakteryzują srebrzystolistne wierzby, czy kwitnący na biało pięciornik.
· dolna – metraż: 15 000 m2, w tej części natrafimy na krzewy okrywowe, krzewy kwitnące i pnącza. Dla urozmaicenia dodano specjalne podpory, które umożliwiają wpinanie się pnącym roślinom. Kiedy już nasz zachwyt dosięgnie szczytu, możemy zrelaksować się na otwartej, świeżej przestrzeni połączonej ze strumieniem. Tutaj też możemy rozkoszować się zarybionym stawem udekorowanym grzybieńczykami wodnymi, przechodząc po którejś z zamontowanych kładek. Ta strefa ogrodu posiada  w swoim wyposażeniu również rzeźby Ryszarda Stryjeckiego, a więc znajdzie się też coś dla amatora tego rzemiosła.
 
Wciąż ta egzotyczna góra.
Ogród Uniwersytetu Warszawskiego  zaprasza do dalszego podziwiania swojego wystroju przez stronę południową górnej części – różowo i czerwono kwitnące krzewy oraz stronę zachodnią, która znajduje się od strony ulicy Dobrej – ogród obfitujący w barwy zielone.
Te dwie platformy ogrodu łączą się kładkami, ścieżkami, gdzie swoją urodę roztacza np. winorośl japońska czy hortensja pnąca. Na chwilę zapomnienia, możesz wybrać, któryś z zacisznych kątów tego zielonego imperium.
Dla dalej nienasyconego atrakcjami oka ogród przygotował lornetki, trasy widokowe, dzięki którym można podziwiać Warszawę w jej pełnej krasie, a przez specjalne okna ujrzeć co też tajemniczego kryje w sobie słynna biblioteka.
 
Atrakcje dopiero nadciągają.
Dzięki budowie Biblioteki UW, willa „Szara”, która znajduje się tuż obok ogrodu, uzyskała nowy wyraz i odświeżyła stary urok. Ten przedwojenny obiekt uzyskał nowy dach i wieżę, które zniszczono podczas wojny.

Tyle piękna za darmo!
Ogród dostępny jest dla każdego kto zapragnie udać się na chwilę wytchnienia.
W okresie od 1 maja do 30 września otwarty jest w godzinach: 9.00-20.00,
W kwietniu i październiku 9.00-18.00
Zaś od 1 listopada do 31 marca można wstąpić jedynie do ogrodu dolnego od godziny 9.00-15.00

Coś dla rozmarzonego turysty.
Jeśli przyjechałeś specjalnie do Warszawy żeby móc podziwiać piękno naszej ogrodowej chluby narodowej to zapewne będziesz potrzebował noclegu, tak by na drugi dzień móc znów rozmarzyć się nad sztucznym kamieniem z kaskadą. W takiej sytuacji Warszawa przychodzi do Ciebie razem ze swoją hotelową ofertą. Co następuje, w swoje przytulne progi przyjmą Cię hotele w Warszawie : Novotel Warszawa Centrum, Mercure Warszawa Centrum, Ibis Budget Warszawa Centrum lub Ibis Warszawa Centrum.

Do zobaczenia w Królestwie Zieleni !

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież