W nawie głównej kościoła cysterskiego (dawniej spichlerz) w Kołbaczu stowarzyszenie "Spichlerz sztuki" organizuje wystawy i spotkania. Miejsce jest szczególne - kościoł w Kołbaczu jest najstarszym ceglanym obiektem sakralnym na Pomorzu Zachodnim.

Image
fot. październik 2009

Kościół wchodzi w skład obiektów pozostałych z założonego tu w  XII wieku Klasztoru Cystersów.
 
Image
widok na nawę główną kościoła, foto. wrzesień 2006

Na razie miejsce to działa na telefon - trzeba się wcześniej umówić albo z ks. Andrzejem Sową, który jest historykiem sztuki albo z osobą ze stowarzyszenia. Kontakt: ks. Andrzej Sowa tel. 0502 497 943, 091 312 40 27 lub: 0601 669 543; Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki, Radosław Palus, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 0601 669 543.

Image
fot. październik 2009

Image
fot. październik 2009

Kołbacz położony jest 25 kilometrów od Szczecina, blisko jeziora Miedwie. Najkrótszy dojazd: z drogi E65 Szczecin - Pyrzyce należy skręcic w lewo w drogę 120. Kościół znajduje się przy drodze głównej.

 

Image
fot. październik 2009
 
Image
obrazek z wystawy Podróż przez Weizacker

 

Od 17 października do końca 2009 roku na wystawie "Podróż przez Weizacker" zaprezentowano wędrówkę śladami oryginalnej i jeszcze mało znanej kultury, stroju i życia mieszkańców regionu Weizacker (przedwojenne okolice Pyrzyc, Jeziora Miedwie i Płońsko). O ile codzienne życie w Weizacker toczyło się rytmem wyznaczanym przez zmieniające się pory roku i cykl liturgicznych świąt, o tyle wyjątkowe wydarzenia świętowano nadzwyczaj hucznie. Wszak to właśnie w okolicach Pyrzyc wesele trwało aż trzy dni! Zdarzenia utrwalone na malarskim płótnie lub fotograficznej kliszy pozwalają wyobraźni odtworzyć barwny obraz codziennego życia tego regionu. Strój pyrzycki, strój Weizacker... Dwie nazwy splecione w jedną, niezwykłą historie, której nie byłoby ani bez miejscowych tkaczy uważanych za mistrzów na całym Pomorzu, ani bez tradycji i mody wniesionej tu przez przybyszów z dalekiej Fryzji (należącej do Niderlandów, później do Prus). Niezwykły ubiór będący świadectwem bogatej kultury doskonale wprowadza w historię Weizacker. Charakterystyczny krajobraz dawnego Weizacker tworzyły malownicze, zwykle owalnie ukształtowane wsie wplecione w mozaikę kolorowych pól. Typowe, budowane techniką szachulcową domy, lśniły bielą odcinającą się od ciemnych, nasączonych dziegciem belek. Przez wieś prowadził wygodny, szeroki trakt. Wystawa, opracowana w polskiej i niemieckiej wersji językowej, przygotowana została przez Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki przy wsparciu Gminy Stare Czarnowo.

 

Image
obrazek z wystawy Podróż przez Weizacker

ciekawe blisko:

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież