Jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych Niechorza i okolicy.
 
Image
fot.1

 

- wysokość latarni - 45 metrów
- na taras widokowy wewnątrz wieży prowadzi 210 schodków,
- wysokość światła - 62,8 m n.p.m
- zasięg światła - 20 Mm (37 km)

Image
fot.2
 
Latarnia, zabudowania towarzyszące i ogród zostały uznane zabytkiem kultury narodowej i wpisane do rejestru zabytków województwa szczecińskiego. Od strony morza chroni ją 500 metrowy betonowy wał.

 

Image
widok na latarnię z kolejki wąskotorowej

Image
widok od strony morza

Latarnia stoi po zachodniej stronie Niechorza, od strony lądu widać ją już z kilku kilometrów. Można się tu również dostać od strony plaży, przechodząc przez betonowy wał ochronny i dalej pod górę stromymi schodami.
 
Image
fot.3

O budowie latarni w tym miejscu zdecydowano w 1860 roku. Budowa trwała 6 lat. Źródłem światła był aparat Fresnela I klasy przystosowany do spalania oleju rzepakowego. W czasie II wojny świtowej pocisk uszkodził latarnię i zniszczył układ optyczny. Odbudowano ją w 1948 dokładnie wzorując się na dawnej dokumentacji. Zastosowano jednak elektryczne światło żarówki o mocy 1000 Wat. W 2000 roku cały obiekt przeszedł generalny remont, zamontowano system klimatyzacyjny oraz automatyczne otwieranie okien.

 

Image
fot.6
 
czynna codziennie od 10.00 do 20.00
bilet normalny 3,50 zł
bilet ulgowy 2,50 zł przysługuje dzieciom powyżej 5 lat, uczniom, studentom, emerytom, rencistom, grupom zorganizowanym powyżej 20 osób.
wstęp wolny dzieci do 5 lat. 

Image
fot.7

zdjecia z góry na stronie:
PUNKT WIDOKOWY - Latarnia Morska w Niechorzu
 

         LATARNIA MORSKA - Kołobrzeg

Komentarze  

0 #3 Gość 2011-01-28 11:19
Niestety gdzie indziej w Pl też tak jest. :/ No cóż, nie ubolewajmy tylko wychowujmy dzieci w innym zachowaniu, LEPSZYM, pokazując owe piękne miejca hihi o ironio...
Cytować
0 #2 czesław 2008-08-07 09:38
Latarnia jest fajna -można też postać w kolejce, aby móc wejśc na górę, ale nie radzę chodzić w pobliżu - zwłaszcza z prawej strony latarni, ponieważ caly klif jest tam po prostu zasrany.W ogóle ta nasza \"riviera\" w wielu miejscach robi dość przygnębiające wrażenie - ponieważ nasz lud trzodzi strasznie po prostu. Zasrane i zaszczane klify nie mowić już o samej plaży + ilości syfu wszelkiego( plastiku ,puszek, toreb, petów itd.), i co parę chwil widok cymbałów niszczących klif -np. dla pobiegania sobie w tę i z powrotem, albo na kupę właśnie. A gdzie są kible najzwyklejsze + ze dwóch ludzi realnie pilnujących tej trzody niestety (bo lud nasz kija się jednak boi), więc skoro gminy mogą zatrudniać wielu ratowników typu \"wopr - nivea\" to mogą również zaangażować strażników od nierobienia chlewu. Ale można też nie widzieć "problemu" i zapatrzeć się w morze (przez które płyną statki do innych mniej zasranych krajów)
Cytować
0 #1 Guest 2008-08-04 23:04
czy ochronny wał też jest zabytkiem?
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież