Park Leśny - Zdroje, zwany też Uroczyskiem Zdroje, znajduje się w granicach Szczecińskiego Parku Krajobrazowego ”Puszcza Bukowa”, w dzielnicy Zdroje. Zajmuje około 150 hektarów. Od Puszczy Bukowej oddzielony jest autostradą A6. Charakteryzuje się dużą różnicą wzniesień (od 8 do 85 metrów n.p.m.). Występują tu liczne wąwozy, źródliska oraz stare miejsca wyrobiskowe. W parku można podziwiać wiele ciekawych okazów  fauny i flory.

Image
nad jeziorem szmaragdowym
Historia Parku:
W Zdrojach kopalnictwo rozwinęło się już w połowie XVIII wieku. W 1835 r. Gustaw Adolf Toepffer i jego szwagier Henryk Grawitz uzyskali prawo do terenu na skraju Puszczy Bukowej. Założyli tam kopalnię węgla brunatnego. Złoża tego surowca okazały się mało zasobne, ale podczas wierceń natrafiono na pokłady margla, kwarcu, wapienia i kredy, a w pobliskich Podjuchach glinki i torfu. Tak powstała najpierw kopalnia, a w 1880 roku duża cementownia. Wytwarzano w niej z miejscowych surowców półtora miliona ton cementu rocznie. Wyraźny akcent przemysłowy terenu nie przeszkadzał familli Toepfferów stworzyć w Zdojach popularne miejsce odpoczynku. Wzorem był Quistorp-Park (obecnie Park Kasprowicza) i Eckerberger-Wald (Park Leśny Arkoński). Powstawały wokół modne restauracje, kawiarnie, pensjonaty. Na wzór wieży Quistorpa wzniesiono wieżę Baresel. Posiadłość Toepfferów zbudowano w stylu angielskim, a obok stworzono grotę. Zdroje (Finkenwalde) ze Szczecinem połączono koleją. W Zdrojach powstało pokopalniane jezioro Szmaragdowe (Hertha see), podobnie jak na wyspie Wolin, w byłej kopalni Quistorpa, powstało malownicze jezioro Turkusowe. Do dzisiaj tereny te zalicza się do ciekawych miejsc odpoczynku.

Image
Kopalnia kredy 1876 rok
 
Główne atrakcje parku:
1.  JEZIORO SZMARAGDOWE -  pokopalniane jezioro o szmaragdowej barwie, jeden z najpiękniejszych zakątków Szczecina.

2. PUNKT WIDOKOWY - POLANA WIDOK  - z tarasu na Odrę i Szczecin.

3. SCHRON - nad południowym brzegiem jeziora Szmaragdowego. Jeszcze niedawno ruina, obecnie siedziba Szczecińskiego Stowarzyszenia Poszukiwawczego oraz Centrum Informacji Turystycznej.

4. Głazy Morowe - głazy granitowe tzw. "morowce" postawione zostały na dawnej granicy powiatu gryfińskiego i Szczecina. Wyryty jest na nich znak krzyża lotaryńskiego oraz rok 1773. Prawdopodobnie upamiętniają epidemię dżumy, która w tym okresie panowała w Szczecinie. Według innych źródeł podaje się, iż pod "morowcami" kryją się zbiorowe mogiły ofiar epidemii. Na terenie parku znaleziono 4 takie głazy, z czego trzy położone na trasie ścieżki dydaktycznej pod numerem 9A, 9B, 9C. Wszystkie mają wysokość około 1 metra.

Image
Morowiec

5. Ruiny wieży Baresel - Wieża miała 30 metrów wysokości i roztaczał się z niej widok na lewobrzeżny Szczecin, Międzyodrze, Zdroje i znaczną część parku. Wokół wieży były liczne ścieżki spacerowe, a teren był oświetlony. Główna droga dojazdowa do wieży wiodła dzisiejszą ul. Letniskową (Finkenwalder Mohe Strasse) o szerokości prawie 6 metrów, której nawierzchnia została wykonana z bardzo dobrej jakości kamienia brukowanego. W pobliżu wejścia do wieży, w połowie XIX wieku, posadzono kilkanaście dębów zwanych "Dębami Książęcymi", które obecnie osiągnęły imponujące rozmiary. W czasie II wojny światowej wieża została uszkodzona, natomiast całkowitego zniszczenia dokonali szabrownicy. Obecnie zachowały się w stosunkowo dobrym stanie schody prowadzące do wieży, a ponad to tylko fundamenty, ślady piwnic i rozrzucony gruz. Poniżej ruin znajduje się polana z ławkami, stołami i miejscami na ognisko.

Image
Wieża Baresel pocz. XX w.

więcej na temat wieży i prac pielęgnacyjnych: forum - Puszcza Bukowa

6. Ścieżka dydaktyczna - PRZYRODNICZO-LEŚNA SZMARAGDOWE - ZDROJE długości około 4 kilometrów.  Prowadzi przez las mieszany i obejmuje m.in. Jezioro Szmaragdowe, pomniki przyrody, pozostałości po wieży Baresel, rezerwat florystyczny "Zdroje” i głazy morowe.

7. Rezerwat florystyczny "Zdroje" ze stanowiskami naturalnie odnawiającego się cisa pospolitego, objęty został ochroną  w 1959 roku i zajmuje powierzchnię 2,12 hektara. Niegdyś w miejscu tym znajdował się park Toepffera. Obecnie w rezerwacie znajduje się kilkaset okazów cisa, najbardziej okazały egzemplarz zwany jest cisem "Warcisława".

8. Grota za Łukami - obiekt zbudowany  w XIX wieku na wzór naturalnych grot występujących w skałach wapiennych. Aktualnie mieści się tu kawiarnia-restauracja.

9. Punkt widokowy -  wzgórze Akademickie - ze stoku góry można obserwować panoramę dzielnicy Podjuchy, dolinę Odry i mosty na Regalicy. Nie ma tu ławek, ani żadnych wyznaczonych miejsc do odpoczynku.

Image
widok ze wzgórza Akademickiego

Park jest dobrze oznakowany, przy jeziorze znajdują się tablice informacyjne z mapami.

Zobacz obok:
PUNKT WIDOKOWY - WZGÓRZE nad MIĘDZYODRZEM
ŁASZTOWNIA - RZEŹNIA MIEJSKA w Szczecinie

Komentarze  

+1 #2 odmieniec 2015-07-14 15:21
Dzisiaj złożyłem w kancelarii urzędu miejskiego projekt budowy wieży widokowej na Polanie Widokowej, pokazanej tutaj:http://www.naszewycieczki.pl/woj-zachodniopomorskie/38-ciekawe-miejsca/128-punkt-widokowy-polana-widok-szczecin-zdroje
Jakby się załapał do realizacji, mielibyśmy wspaniały punkt obserwacyjny, na międzyodrze, port i lewobrzeżny Szczecin. Jakby wyposażył platformę obserwacyjną w lunety, można byłoby podglądać - nawet - ptasie gniazda.
Cytować
+2 #1 Gość 2010-07-28 18:15
polecam
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież