Około 35 km przez MYŚLIBÓRZ - NAWROCKO - ROŚCIN - CZERNIKÓW - GOLENICE - CZÓŁNÓW - MYŚLIBÓRZ. Trasa lekka głównie mało ruchliwymi szosami, malownicze krajobrazy, zróżnicowany teren, górki i pagórki, jeziora, ciekawe miejsca. Wyjazd z Myśliborza z Rynku, kierujemy się trasą 23 na Dębno. Droga 23 jest dosyć ruchliwa, ale po chwili skręcamy w prawo do Nawrocka (za Wierzbnicą) na mniej uczęszczaną asfaltówkę. W NAWROCKU możemy obejrzeć kościółek, oraz zabudowę wiejską z końca XIX w. Następnie cofamy się do krzyżówki i ruszamy w kierunku Rościna

 

Rościn - pierwsza wzmianka w źródłach pisanych pochodzi z 1337 roku. Możemy tu zatrzymać się na dłużej ponieważ we wsi znajduje się kilka ciekawych zabytków – niestety większość w opłakanym stanie. M.in. znajdziemy tutaj kościół z XVIII wieku, kościół z XIII w. (zarośnięty pokrzywami), kompleks pałacowy z XVIII wieku oraz starodrzewy i pomniki przyrody.

 

Image
Rościn - wieża obserwacyjna

 

Z Rościna jedziemy drogą na Pniów i z Pniowa, skręcamy w prawo na CZERNIKÓW. Miejscowość typowo rolnicza (dawniej PGR). Znajduje się tu pałac zbudowany w stylu barokowym z 1850 roku oraz krajobrazowy park pałacowy. Stan pałacu jest zły. W parku dominują: lipa, buk, klon, dąb, największe to dąb "Dobromir" oaz buk pospolity o obwodzie pnia 410 cm. W centrum wsi znajduje się gotycki kościół poewangelicki z ciosów granitowych z XIII w., przebudowany pod koniec XIX wieku z zabytkowym wnętrzem.

 

Z Czernikowa kierujemy się do Sarbinowa i dalej do wsi GOLENICE, największej w gminie Myślibórz. Poczatki osady sięgają X w. W Golenicach znajdują się: barokowy kościół z XVIII w., w nim renesansowy ołtarz z XVI w. z gotyckimi figurami z 1439 roku. Kościół jest zamknięty i można go zwiedzić w czasie mszy w niedziele o godz. 9 i 12. We wsi znajduje się również zespół zabudowań dworskich z XVIII wieku. W pobliżu kościoła i pałacu znajduje się nieduży park o charakterze krajobrazowym z punktem widokowym na jezioro Golenicko - Dobropolskie. Drzewostan 70 - 130 lat, m.in. jesiony wyniosłe, cisy, platany, buk pospolity odmiany purpurowej, kasztanowce białe.

 

Image
Golenice - kościół

 

Z Golenic wyjeżdżamy drogą na Kierzków i po kilkuset metrach skręcamy w prawo na Kruszwin (niestety brak oznaczenia – skręt znajduje się przed kompleksem ogrodów działkowych – jedyny drogowskaz to tablica “produkcja pasz Kruszwin”). Po przejechaniu ok. 2 – 3 km znajdziemy zjazd w lewo w polną drogę (pierwsza polna droga w lewo jaką napotkamy) i kierując się na północ nie skręcając na krzyżówkach, dojedziemy do asfaltowej szosy 128 w pobliżu wsi Tarnowo, na której skręcamy w prawo w kierunku Otanowa. Przed Otanowem dojedziemy do krzyżówki, skręcamy w prawo na Myślibórz (dla amatorów kąpieli za Otanowem znajduje się czyste jeszcze jezioro Chłop). W drodze do Myśliborza mijamy wieś CZÓŁNÓW w której warto zobaczyć pozostałości po kościółku – drewnianą wieżę.

Image
Czółnów - wieża kościelna

Na temat samego kościółka brak danych (rok budowy itp.) Z Czółnowa przez Dąbrowę dojedziemy do Myśliborza.

Image
Myślibórz 2005

 

Image
Myślibórz (Soldin) 19??