W 2014 roku, w Parkach przy ulicy Kutrzeby i Przygodnej w Szczecinie, (przede wszystkim) pielęgnowaliśmy rośliny: drzewostan, krzewy i trawniki. Posadziliśmy magnolie i stworzyliśmy rabaty z kwitnących, zimozielonych i innych ciekawych roślin. W czasie spotkań i warsztatów miło spędzaliśmy czas zdobywając jednocześnie wiedzę o roślinach. 1 listopada wraz z uczniami Szkoły Podstawowej nr 48 im. Wojsk Ochrony Pogranicza posadziliśmy 10 letni dąb dla uczczenia pamięci generała Tadeusza Kutrzeby. 20 listopada na siatce okalającej dąb umieściliśmy stosowną tabliczkę.

 

1.11.2014.

 

 20.11.2014.

 

 

W czasie tych działań zorientowaliśmy się, że wiedza o tym kim był Tadeusz Kutrzeba nie jest powszechna, dlatego pomyśleliśmy, że dobrze by było, by w niedługim czasie, w Parku przy ulicy Kutrzeby, znalazło się kilka tablic edukacyjnych o bohaterach kampanii wrześniowej. Poświęcali swoje życie dla ojczyzny, wierząc w przyszłe pokolenia Polaków. Po II wojnie komunistyczne władze niejednokrotnie umniejszały ich zasługi, ale obecnie, nic nie stoi na przeszkodzie, by upowszechniać wiedzę o naszych bohaterach. W Szczecinie jest wielu lokalnych patriotów, ale są też ludzie, którzy regularnie niszczą drewnianą infrastrukturę parku i żywą roślinność. 20 grudnia, niecałe dwa miesiące od posadzenia, spalili w ognisku 10 letni dąb, uprzednio wyrwawszy go z ziemi z całą bryłą korzeniową.

 

 

 

 

21.12.2014.

 

Uczniowie SP nr 48  chcieli przyjść na wiosnę zobaczyć jak dąb wypuszcza młode liście, mówili, że tych, którzy podpalili 700-letni dąb "Chrobry" powinna spotkać kara cięższa niż 700 lat w obozie pracy, że takie bezsensowne, mało męskie "zwycięstwa" nad bezbronnym drzewem są wyjątkowo obciachowe. Mieli rację, ale nikt się nie spodziewał się, że dąb T. Kutrzeby zakończy życie w ognisku jeszcze przed świętami. Sprawców do tej pory nie spotkała żadna kara, ale mamy nadzieję, że jest to tylko odsunięte w czasie, bo trzeba sobie uświadomić, że wandalizm ma dużą społeczną szkodliwość.