Publikujemy pierwszy pdf pod nazwą QUISTORP - RODZINA SZCZECIŃSKICH FILANTROPÓW. Publikacja jest dwujęzyczna (polski i niemiecki) i zawiera informacje o Johannesie Heinrichu Quistorpie (1822 – 1899) i jego synu Martinie(1860 – 1929) zebrane przez Stowarzyszenie Nasze Wycieczki w latach 2007 – 2020 oraz treść informatora wydanego (tylko 100 sztuk) przy okazji Pierwszych Szczecińskich Spotkań Kulturalno-Turystycznych „QUISTORP” zorganizowanych przez SNW w Szczecinie, Lubinie i Wapnicy 05 – 06.06.2007 roku.

 

Pierwszy pdf publikacji QUISTORP - RODZINA SZCZECIŃSKICH FILANTROPÓW, fragment okładki.

Czytaj więcej...

Czeskie ozdoby świąteczne zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa niematerialnego UNESCO!

 

Czeskie ozdoby świąteczne firmy Rautis z Poniklej.

Czytaj więcej...

Czytaj więcej...

Świętom Bożego Narodzenia w Czechach towarzyszą liczne tradycje i zwyczaje. Należy do nich między innymi pieczenie tradycyjnych ciasteczek, tzw. cukroví. Od dawnych czasów czeskie gospodynie pieką na święta rogaliki waniliowe i inne malutkie ciasteczka o najrozmaitszych kształtach. Tradycyjne ciasteczka przygotowywane są już od końca listopada i przechowywane w pudełeczkach aż do świąt, odpowiednio zabezpieczone przed domowymi łasuchami. 

 

Rogaliki waniliowe. fot. archiwum CzechSpecials.

Czytaj więcej...

Stowarzyszenie Leśników Niemieckich, 29 września 2019 roku, przyznało ivenackim dębom tytuł „Leśny Obszar Roku 2020”. To wyjątkowe miejsce pod względem kulturowym, przyrodniczym i historycznym. Obszar, na którym, dzięki różnorodnym ofertom edukacyjnym, możemy poznać pierwszy narodowy pomnik przyrody w Niemczech - 1000-letnie dęby Ivenack oraz pracę leśników i osobliwości lasu pastewnego (Hütewald).

 

Zamek nad jeziorem w Ivenack (Meklemburgia), widok z 40 metrowej wieży stojącej w parku leśnym "Ivenacker Eichen", fot. 23.10.2020., SNW.

Czytaj więcej...