W średniowieczu na Pomorzu Przednim kościoły budowano m.in. z ciosów granitowych. Jeden z najstarszych, do dziś zachowanych, znajduje się w Ramin, niedaleko Löcknitz.

 

wrzesień 2014

 

Parafia Gminy.

 

Kamień upamiętniający ofiary obu wojen światowych.

 

wrzesień 2014

  

Ramin to wieś, gdzie zachowany jest sielski klimat. Nie ma tu nowej architektury, jest tylko dworek (Gutshaus), zabudowania folwarczne, kościół ewangelicki i ciekawy starodrzew.

 

 

 

 

 

kościół w Ramin, wrzesień 2014.

 

Podstawa kościoła z ciosów granitowych oraz północna zakrystia datowana jest na połowę XIII wieku. W 1724 roku do kościoła w Ramin zamówiono dzwon u Johanna Heinricha Schmidta ze Szczecina (odnowiony w 1997 roku cały czas znajduje się w kościele). Dwa lata później zakończono budowę szachulcowej wieży z ośmiokątnym zadaszeniem. Na jej szczycie zamontowano chorągiewkę z napisem A.D.1726. W latach 1979-1982 przeprowadzono remont wnętrza podwyższając stropy, odnowiono też ołtarz, emporę zachodnią i ławki. Od II połowy XIX wieku mszom w Ramin towarzyszą dźwięki organów Barnima Grüneberga ze Szczecina.

 

 Tuż przy kościele znajduje się zadaszone miejsce na odpoczynek. Idealne miejsce dla rowerzystów jadących przez Ramin trasą Odra-Nysa.

contentmap_plugin