Na północnej, zewnętrznej ścianie kościoła św. Piotra i św. Pawła w Szczecinie znajduje się nisza jałmużnicza, dla innych skarbonka lub skarbona, z pierwszej połowy XV wieku. W niszy są dwa otwory wrzutowe na datki. Miejscowi opowiadają, że aby spełniły się nasze życzenia wystarczy wrzucić kilka groszy do jednego lub drugiego otworu i poprosić św. Piotra lub św. Pawła o ich spełnienie. Jak chcemy poprosić św. Piotra wrzucamy monety do otworu równoległego do ściany, jak do św. Pawła - do prostopadłego.

 

Prośby do św. Piotra - otwór lewy, do św. Pawła - prawy. fot. 26.04.2011, SNW

 

Współrzędne:
53°25'40.9"N 14°33'32.5"E
53.428023, 14.559031

 

SKARBONA JAŁMUŻNICZA z XV wieku, fot. 01.05.2017, SNW

 
Skarbona to na pewno coś większego od skarbonki a jałmużna to datek dla biednych i potrzebujących, a nie wyraz mówiący, że mogą spełnić się nasze życzenia, ale mimo to ludzie proszą i wierzą, że

 

ŚW. PIOTR wysłucha m.in.:
rzeźników, szklarzy, stolarzy, ślusarzy, kowali, murarzy, cegielników, budowniczych mostów, kamieniarzy, rybaków, marynarzy, żeglarzy, pokutników, dziewic. Można go prosić o dobrą pogodę lub o pomoc w przypadku gorączki, wścieklizny, opętania i chorób nóg lub w przypadku znalezienia sprawców kradzieży. Często przedstawiany jako apostoł albo papież. Jego atrybuty to: klucze, laska, księga, zapisany zwój, ryba, krzyż albo kogut.

 

Piotr wcześniej miał na imię Szymon. Mieszkał z żoną w Kafarnaum. Jezus powołał Szymona i rzekł: “Ty jesteś Piotr, czyli Skała, i na tej Skale zbuduję mój Kościół”. I tak Szymon stał się Piotrem, a później głową Kościoła, pierwszym papieżem. Odbył wiele podróży misyjnych. Szczególnie owocnie działał w Antiochii i w Azji Mniejszej; później przybył do Rzymu gdzie cesarz Neron kazał go uwięzić. Został skazał na śmierć. Zginął na krzyżu, głową w dół. Stało się to w 64 (albo 67) roku.

 

ŚW. PAWEŁ wysłucha, m.in.:
teologów i duszpasterzy, ale również robotnic, tkaczy, siodlarzy, powroźników i wikliniarzy. Można go prosić o o deszcz i urodzaj oraz wyleczenie strachów, lęków i chorób uszu. Często jest przedstawiany jako mężczyzna, który w prawej ręce trzyma księgę, w lewej miecz.

 

Paweł wcześniej miał na imię Szaweł (Sani). Przyszedł na świat ok. 10-5 r. przed Chrystusem w Tarsie (dziś Turcja). Uczył się u najlepszych nauczycieli żydowskich, m.in. u Gamaliela. Był fanatycznym prześladowcą chrześcijan i ok. 40 roku brał udział w ukamienowaniu św. Szczepana. W drodze do Damaszku przeżył objawienie. Ukazał mu się Chrystus. Stracił wzrok, a po chrzcie - odzyskał. Dalszą część jego życia wypełniły podróże misyjne. W wielu krajach zakładał gminy chrześcijańskie mimo oporu, często agresji pogan. Około 61 roku przybył do Rzymu, gdzie został uwięziony przez Nerona i skazany na śmierć przez ścięcie głowy mieczem.

 

Po obu stronach niszy zamontowane są dwie płyty wapienne z końca XIV wieku z płaskorzeźbami przedstawiającymi patronów kościoła św. Piotra i św. Pawła. fot. 26.04.2011, SNW

 

Za drzewami północna ściana kościoła św. Piotra i św. Pawła w Szczecinie, fot. 26.04.2011, SNW

 

 

kościół św. Piotra i św. Pawła w Szczecinie, widok z placu Solidarności. fot. 01.05.2017, SNW

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież