DATA i MIEJSCE URODZENIA  - 23.02.1818 r., Sandersleben

DATA i MIEJSCE ŚMIERCI  - 20.03.1888 r., Szczecin

 

 

Gustav Jahn, źródło_Książnica Pomorska w Szczecinie

 

MATKA - ... .

 

OJCIEC  - ... .

RODZEŃSTWO - ... .

 

ZWIĄZEK MAŁŻEŃSKI  - ....... . 

ŻONA - 3 żony.

DZIECI - siedmioro dzieci.

 

ADRES ZAMIESZKANIA - ... .

 

ŻYCIE / PRACA / AKTYWNOŚĆ

W młodości, podobnie jak jego ojciec, zajmował się garbarstwem (białoskórnictwo).

 

W latach 1848-1852 był burmistrzem Sandersleben, miasta, w którym się urodził, później został burmistrzem Dessau.

 

Był urzędnikiem, znanym literatem (publikował pod pseudonimem Gustav Frisch), pedagogiem i wychowawcą oraz wielkim działaczem ruchu ewangelickiego Innere Mission (potężny ruch laicki w łonie kościoła ewangelickiego, powstały w Prusach po Wiośnie Ludów 1848).

 

W 1858 roku został dyrektorem Zakładów Wychowawczych 'Züllchower Anstalten' (Żelechowa) w Szczecinie, działających od 1831 roku. W ciągu 30 lat pracy doprowadził do ich rozwoju. Wybudował kościół Lutra (Lutherkirche Züllchow). Kościół stał przy Schloßstraße, obecnie ulica Robotnicza. Wprowadził wiele nowych form wychowawczych dla dzieci, różnego rodzaju warsztaty, ogrodnictwo (zakłady słynęły z uprawy kwiatów, wydawano katalogi).

 

Züllchow Krüppelanstalt Bethesda, były szpital Johanniter-Krankenhaus, źródło_Książnica Pomorska w Szczecinie

 

Szczecin, gwiazda na trawniku przed kościołem św. Kazimierza, fot. 12.08.2023, SNW

 

Gustav Jahn był inicjatorem i fundatorem budowy zakładu 'Kückenmühler Anstalten'. W 1862 roku kupił za 8000 talarów (według innych źródeł za 16000 talarów) parcelę młyna 'Kückenmühler' w Lesie Arkońskim. W dniu 7.03. 1863 roku wmurowano kamień węgielny i już 14.10.1863 roku oddano do użytku dwa budynki ośrodka dla 100 dzieci. Pierwotnie zakłady zajmowały się dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie, później również chorymi na epilepsję. W latach 1877-1909 dyrektorem zakładów był pastor Wilhelm Bernhard, który niewielki zakład opiekuńczy przekształcił w jedną z największych tego typu placówek na Pomorzu z rozległą bazą gospodarczą i edukacyjną.

 

Gustav Jahn poświęcał społecznie wiele czasu ludziom biednym i pokrzywdzonym.

 

Image

Kückenmühler, zdjęcie archiwalne z przełomu XIX i XX wieku.
 

OSTATNIE MIEJSCE SPOCZYNKU - Zmarł w Szczecinie w 1888 roku. Został pochowany na cmentarzu ewangelickim 'Friedhof Züllchow'.

 

 
Szczecin - Ludzie i Miasto - wiek XIX, XX i XXI" to projekt, który trwa od 2005 roku, od początku działalności Stowarzyszenia Nasze Wycieczki i cały czas jest w trakcie opracowywania, dlatego w tekście mogą znaleźć się "wielokropki", które będą uzupełniane po znalezieniu, przeanalizowaniu i zweryfikowaniu materiałów źródłowych. ŹRÓDŁA: KSIĄŻNICA POMORSKA IM. STANISŁAWA STASZICA W SZCZECINIE, ARCHIWUM PAŃSTWOWE W SZCZECINIE i ZBIORY WŁASNE STOWARZYSZENIA NASZE WYCIECZKI.