Urodził się 12.08.1896 r. w Szczecinie.
Zmarł 08.08.1940 r. w Szczecinie.

 

Pochowany na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

Lokalizacja - na pasie zieleni pomiędzy kwaterą nr 63 e a kwaterą nr 64 a. 

Nagrobek - Pomnik czterech chłopców wyrzeźbiony z wapienia muszlowego. Inspiracją dla projektu pomnika było zdjęcie z 1940 roku, wykonane podczas rodzinnych wakacji nad morzem w miejscowości Ahlbeck. Zdjęcie miało być prezentem urodzinowym dla ojca, ale Walter nie zdążył go zobaczyć. Zmarł w wieku 44 lat na białaczkę, cztery dni przed swoimi urodzinami. Więcej TUTAJ.

 

Matka - Klara z domu Janusch.

Ojciec - Johannes Riess
Rodzeństwo - jeden, starszy brat, Max.


Związek małżeński 01.10.1931 roku w Szczecinie.
Żona - Erna Anna Berta z domu Wurl.
Dzieci - czterech synów: Hans Georg, Wolfgang, Peter Jürgen i Udo. 

 

Mieszkał w Szczecinie przy ul. Małkowskiego 2 (Philippstr.), II pietro.

 

Zdjęcie z 1936 roku - skrzyżowanie ul. Kardynała Wyszyńskiego 56 (Breitestr.) i ul. Sołtysiej (Schulzenstr.), źródło: rodzina Riess.

  

Reklama zakładu zajmującego się plisowaniem, hafciarstwem i artystycznym malowaniem na tkaninach, źródło: Książnica Pomorska w Szczecinie, General Anzeiger nr 342, 10.12.1929 r.

 

Walter Riess, od końca lat dwudziestych XX wieku, posiadał zakład zajmujący się plisowaniem, hafciarstwem, artystycznym malowaniem na tkaninach i robotami dziewiarskimi. Zakład istniał do 1943 roku i mieścił się przy skrzyżowaniu ul. Ks. Kard. S. Wyszyńskiego 56 (Breitestr.) i ul. Sołtysiej (Schulzenstr.). Po śmierci swego ojca, który zmarł 13.08.1938 roku, został właścicielem, istniejącego od 1888 roku, zakładu pogrzebowego przy ul. Małkowskiego 2 (Philippstr.) i właścicielem całej kamienicy. 

 

Informacja o zakładzie pogrzebowym, źródło: Książnica Pomorska w Szczecinie.

 

Historię rodziny Riess odkryła w 2005 roku pani Alicja Witkowska, członek Stowarzyszenia "Nasze Wycieczki".

 

PROJEKT "LUDZIE i MIASTO SZCZECIN" POWSTAJE W OPARCIU O ŹRÓDŁA Z: KSIĄŻNICY POMORSKIEJ IM. STANISŁAWA STASZICA W SZCZECINIE, ARCHIWUM PAŃSTWOWEGO W SZCZECINIE i ZBIORÓW WŁASNYCH STOWARZYSZENIA NASZE WYCIECZKI; COPYRIGHT 2009  - 2019 STOWARZYSZENIE NASZE WYCIECZKI;  WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE. WYKORZYSTYWANIE W JAKIEJKOLWIEK FORMIE CAŁOŚCI LUB CZĘŚCI ZDJĘĆ, ILUSTRACJI, TEKSTU BEZ PISEMNEJ ZGODY JEST ZABRONIONE.