Jedenaście miast uzdrowiskowych Europy, w tym Karlowe Wary, Mariańskie Łaźnie i Franciszkowe Łaźnie, zdobyły tytuł światowego dziedzictwa UNESCO. Zdecydował o tym Komitet Światowego Dziedzictwa na swojej 44. sesji w mieście Fuzhou w Chinach. Ze względu na globalną pandemię spotkanie odbyło się online od 16 do 31 lipca.

 

Mariańskie Łaźnie. fot. Ladislav Renner


Wniosek o wpisanie Słynnych Uzdrowisk Europy na listę światowego dziedzictwa UNESCO przygotowało wspólnie siedem krajów, Republika Czeska objęła projekt patronatem i koordynowała. Międzynarodowy projekt jest wyjątkowym dowodem na fenomen europejskich uzdrowisk, które rozkwitały głównie od XVIII do początku XX wieku. Uzdrowiska przyniosły wówczas nie tylko szereg nowatorskich pomysłów z zakresu balneologii i medycyny, ale na uwagę zasługują także same miasta uzdrowiskowe. Spotykali się w nich ludzie z całego świata, a uzdrowiska miały ogromne znaczenie dla demokratyzacji społeczeństwa europejskiego. Nie bez znaczenia jest też ich wyjątkowa architektura z kolumnadami i promenadami, willami, parkami i ogrodami, a także setki źródeł mineralnych. Historie wielkich osobowości, początki podróżowania jako nowego sposobu spędzania wolnego czasu, dziedzictwo kulturowe i podstawa filozoficzna: to wszystko łączy jedenaście najpiękniejszych uzdrowisk Europy.

 

Franciszkowe Łaźnie. fot. Ladislav Renner

 

Karlovy Vary, fot. Ladislav Renner

 

Karlowe Wary kolumnada, Fot. Ladislav Renner

 

Oprócz uzdrowisk czeskich na listę światowego dziedzictwa UNESCO wpisano osiem kolejnych miast – Baden-Baden, Bad Ems i Bad Kissingen w Niemczech, Spa w Belgii, Vichy we Francji, Montecatini Terme we Włoszech, Baden koło Wiednia w Austrii i City of Bath w Anglii. W ten sposób tych 11 uzdrowisk wspólnie stanowi jedną pozycję na liście światowego dziedzictwa. Tym samym, liczba zabytków UNESCO w Czechach wzrosła do 15. Więcej informacji na stronie: #VisitCzechRepublic 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież