Czeskie zamki, pałace i inne zabytkowe obiekty będące pod opieką Narodowego Instytutu Zabytków (NPU) szykują się do otwarcia pierwszego po dwóch latach sezonu bez obostrzeń covidowych.

 

Uhercice. Copyright Svacek, NPU

 

Na turystów czeka wiele nowości. W pałacu Uherčice nieopodal Znojma od końca kwietnia zostanie udostępniona nowa trasa zwiedzania, w ramach której goście po raz pierwszy od otwarcia obiektu w latach 90. XX wieku zobaczą odrestaurowane pomieszczenia w północnym skrzydle.

 

Pałac Opocno. Copyright Bezdek, NPU

 

Nowe trasy czekają na gości w pałacu Opočno (30 km od Kudowy-Zdroju), należącym do najpiękniejszych renesansowych budowli w Czechach. Goście zwiedzą eleganckie sale reprezentacyjne, galerię obrazów, kolekcję broni, egzotycznych eksponatów etnograficznych i trofeów myśliwskich z Afryki i Ameryki, pochodzących ze zbiorów ostatnich właścicieli pałacu, rodziny Colloredo-Mannsfeldów.

 

Namest nad Oslavou. Copyright Capkova.

 

Pałac Náměšť nad Oslavou (około 50 km na zachód od Brna) szykuje nową, dłuższą trasę zwiedzania i wystawę wielkowymiarowych gobelinów z czasów od renesansu do XIX wieku. Pierwotnie gotycki zamek został przebudowany w stylu renesansowym. Był siedzibą rodów Žerotínów, następnie Werdenbergów, Kuffsteinów i Haugwitzów. Na turystów czekają bogato wyposażone wnętrza kaplicy pałacowej, biblioteki, salonów reprezentacyjnych i prywatnych apartamentów właścicieli pałacu.

 

Na początku sezonu w pałacu Červené Poříčí (30 km na południe od Pilzna) zostanie otwarta nowa wystawa poświęcona wychowaniu młodych szlachciców w XIX wieku. Pałac został zbudowany w 1611 roku na miejscu pierwotnej twierdzy. Należy do najpiękniejszych renesansowych budowli regionu pilzneńskiego.

 

Jezeri. Copyright National Heritage Institute Archive.

 

W nadchodzącym sezonie na turystów czeka odrestaurowany teren zamku Šternberk (nieopodal Ołomuńca), włącznie z parkiem. Pod koniec 2022 roku planowane jest zakończenie prac restauratorskich na zamku Karlštejn. Zakończona zostanie również renowacja wspaniałej sali teatralnej w pałacu Jezeří (północno-zachodnie Czechy), w której koncertowali Beethoven i Haydn.

 

Karlstejn. fot. Libor Sváček.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież