W ostatnich latach w lasach okalających Szczecin prowadzony jest wyręb tzw. planowany i z każdym rokiem jest coraz bardziej widoczny. Już nie jest tak 'ciasno' i dziko jak chociażby pięć lat temu. Nasuwa się pytanie - skoro z roku na rok zwiększane będą ilości planowanych wyrębów, to jak Puszcza Bukowa będzie wyglądała w 2050 roku. W tym magicznym roku wpisanym w 2007 roku do logo marki Szczecina jako Miasta Ogrodów. Teraz wokół tematu wycinki zrobiło się głośno, gdy Puszczę Bukową odwiedził Dziki Ruch Oporu - dwie odważne dziewczyny, Edyta i Anna, które nie są ze Szczecina. Na pytanie skąd są, odpowiadają, że są z Lasu i widać, że w lesie czują się jak ryby w wodzie. Dziękujemy im za akcję i wszystkim za spotkanie przy ognisku, przy którym rozmawialiśmy o tym, co każdy z nas może zrobić.

 

Szczecin - Spotkanie przy ognisku. Akcja przeciwko wycince drzew w Puszczy Bukowej, fot. 06.12.2022., SNW

 

Szczecin -  - Spotkanie przy ognisku. Akcja przeciwko wycince drzew w Puszczy Bukowej, fot. 06.12.2022., SNW

 

Szczecin - Spotkanie przy ognisku. Akcja przeciwko wycince drzew w Puszczy Bukowej, fot. 06.12.2022., SNW

 

Szczecin - Spotkanie przy ognisku. Akcja przeciwko wycince drzew w Puszczy Bukowej, fot. 06.12.2022., SNW

 

Aby nastąpiły zdecydowane zmiany musi zostać przeprowadzona reforma leśna. To zadanie dla polityków. Wszyscy mają wpływ na wybór polityków. Mogą być aktywni i poświęcać trochę swojego czasu na pisanie listów, komentarzy .... itd. Należy wyrażać swoją  opinię. Pokazywać brak zgody na to, że znikają z naszego otoczenia drzewa, które mogłyby jeszcze długo rosnąć. Wyrażać brak zgody na grabież naszych lasów, na to by ciężki sprzęt jeżdżąc po korzeniach drzew, niszczył ściółkę, całe poszycie i skomplikowaną siatkę połączeń grzybów i drzew, wszystko to czego nie widać, bo jest pod ziemią, a co stanowi o stanie zdrowia naszych lasów, o czym pisał Peter Wohlleben w książce Sekretne życie drzew.

 

Brak zgody, na to, by ciężki sprzęt parkował na korzeniach pomnikowych drzew. Fot. Platany na Jasnych Błoniach w Szczecinie, 07.12.2022., SNW

 

Szczecin, Puszcza Bukowa, Głaz narzutowy Zbyszek, fot.2015, SNW

 

Problem wycinki nie dotyczy tylko Puszczy Bukowej. Fot. Puszcza Wkrzańska, lasy na północ od Szczecina, 06.04.2020., SNW

 

Więcej: https://www.facebook.com/dzikiruchoporu

 

Zobacz: Powierzchnia lasów na świecie - dodatkowe informacje do 7 scenariuszy

 

Zobacz ciekawy las pastewny, przykład ochrony lasu z zachowaniem równowagi między potrzebami złożonej leśnej bioróżnorodności a potrzebami ludzi - Leśny Obszar Roku 2020 - Narodowy pomnik przyrody - Ivenacker Eichen (Meklemburgia)

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież