Zapraszamy do udziału w XIII edycji konkursu historyczno-literackiego PRZESTRZENIE DZIEDZICTWA. Konkurs trwa do 23 kwietnia 2024 r. i jest skierowany do uczniów szkół średnich oraz klas siódmych i ósmych szkół podstawowych województwa zachodniopomorskiego. Organizatorem konkursu jest Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica w Szczecinie oraz Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie. Wyniki ogłoszone zostaną do 29 maja 2024 r., przed końcowym wystawieniem ocen w szkole. Wręczenie nagród odbędzie się na przełomie września i października. Oprócz tytułu laureata, wyróżnieni otrzymają nagrody i dyplomy.

 

 

 

Konkurs dla uczniów szkół średnich oraz klas siódmych i ósmych szkół podstawowych województwa zachodniopomorskiego odbywa się od 2012 r. w ramach Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa, objętych patronatem przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Patronat honorowy nad tegoroczną edycją konkursu objęli: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, Kuratorium Oświaty w Szczecinie oraz Oddział Zachodniopomorski Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Patronat medialny sprawują: Radio SuperFM oraz portal wSzczecinie.pl.

 

Tegoroczny konkurs znajduje się w wykazie konkursów Kuratorium Oświaty w Szczecinie, punktowanych przy rekrutacji do szkół średnich!!!

 

Celem konkursu jest upowszechnianie wiedzy o regionie Pomorza Zachodniego, jego odległej i bliskiej, skomplikowanej przeszłości, żyjącej w opowieściach rodzinnych, przybliżenie dziedzictwa kulturowego regionu oraz tworzenie przywiązania do „małej ojczyzny”, do jej historii i tradycji. Uczestnictwo w konkursie pozwoli młodym ludziom rozwijać wrażliwość i wyobraźnię oraz prezentować i popularyzować ich umiejętności literackie.

 

Zadaniem uczestników jest wybranie jednego wydarzenia, obiektu, osoby itp. z bliższej albo dalszej historii swojej miejscowości lub z dziejów Pomorza i opowiedzenie o niej w dowolnej formie wypowiedzi literackiej.

 

Komisja konkursowa docenia piękną, poprawną polszczyznę prac konkursowych, rzetelność badawczą oraz samodzielność w tworzeniu opowieści opartej na wiedzy historycznej. Oprócz formy literackiej istotna jest zgodność treści z faktami historycznymi.

 

Szczegóły – terminy i regulamin konkursu, materiały do pobrania:

https://ksiaznica.szczecin.pl/konkurs-historyczno-literacki-przestrzenie-dziedzictwa/single/id/1395;

 

https://www.bdz.szczecin.pl/a,212,xiii-konkurs-historyczno-literacki-przestrzenie-dziedzictwa

 

Aktualności konkursowe na profilu FB.com/ZDDKsiaznicaPomorska

 

Informacje o konkursie - sekretarz konkursu Agnieszka Gnat-Leśniańska, tel. tel. 91 48 19 215, Anna Bartczak, tel. tel. 91 43 37 098 lub 508 193 730, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież