Listy z podziękowaniami od potomków Johannesa Quistorpa
- Szczegóły
- Utworzono: 26 czerwiec 2025
W 2021 roku Stowarzyszenie Nasze Wycieczki wyszło z inicjatywą posadowienia w Szczecinie, w byłym Parku Quistorpa, głazu upamiętniającego szczecińskich filantropów i 25 marca 2025 roku, po 4 latach od pomysłu, w Parku Kasprowicza między Pomnikiem Czynu Polaków a Teatrem Letnim, został posadowiony 17,5-tonowy głaz, który kształtem przypomina serce. 27.06.2025 odbyło się uroczyste odsłonięcie. Stowarzyszenie Nasze Wycieczki zaprosiło potomków Johannesa Quistorpa, którzy z różnych względów nie mogli przyjechać, ale przysłali listy z podziękowniami, które zostały publicznie odczytane przed odsłonięciem inskrypcji QUISTORP.
List od Pana Achima von Quistorp
Szanowni Państwo,
Drodzy Mieszkańcy Szczecina,
To dla mnie wielki zaszczyt, a zarazem wzruszająca chwila, uczestniczyć dziś duchem w tej uroczystej inauguracji – jako potomek rodziny, której serce przez pokolenia biło również dla dobra bliźnich w Szczecinie.
Ponad 100 lat temu członkowie mojej rodziny mieszkali tutaj, w Szczecinie - w czasach pełnych wstrząsów i wyzwań po rewolucji przemysłowej. Johannes i Martin Quistorp zdołali wykorzystać te zmiany do zbudowania dużych przedsiębiorstw. Z drugiej strony, właśnie w takich czasach ujawniło się ich głębokie przekonanie, że konieczne jest ludzkie współczucie i miłość bliźniego. W tym duchu opierało się ich zaangażowanie na rzecz ubogich i chorych, dla dzieci i starszych, dla wszystkich tych, którzy również dziś często są pomijani.
Ślady tego zaangażowania są niestety z innych powodów widoczne zazwyczaj tylko w starych archiwach lub we wspomnieniach – lecz od dzisiaj im i ich postępowaniu zostanie nadane kolejne widoczne miejsce. Ten kamień pamięci jest czymś znacznie więcej niż tylko pomnikiem z kamienia: jest znakiem wdzięczności, przypomnieniem o żywej odpowiedzialności i impulsem dla przyszłych pokoleń.
Z całego serca dziękuję Miastu Szczecin i wszystkim zaangażowanym, którzy poświęcili wiele godzin z pasją dla tej sprawy, za to zaszczytne uhonorowanie. Niech ten kamień stanie się „kamieniem węgielnym” inspiracji. Bo również dzisiaj, ponad sto lat później, nasze społeczeństwo potrzebuje ludzi, którzy bezinteresownie czują się zobowiązani do działania na rzecz wspólnego dobra.
W głębokim związku z tym miastem i z wielką wdzięcznością pozdrawiam Państwa wszystkich i życzę, aby duch solidarności, który żyli moi przodkowie, pozostał zaraźliwy i nadal działał w przyszłości.
Serdeczne dzięki!
27 czerwca 2025, Achim von Quistorp
List od Pani Nicoli Stegmann
Szanowni Państwo,
Drodzy Goście
Bardzo dziękuję za zaproszenie na dzisiejszą uroczystość odsłonięcia kamienia pamiątkowego ku czci mojego prapradziadka Johannesa Quistorpa.
To dla mnie wielka radość, że jego praca została uhonorowana w ten sposób. Jednocześnie bardzo żałuję, że z powodów zdrowotnych nie jestem w stanie odbyć długiej, liczącej około 1000 kilometrów podróży. Byłby to dla mnie wielki zaszczyt być dziś osobiście z Państwem w Szczecinie, dlatego tym bardziej jestem wdzięczna, że podtrzymują Państwo pamięć o Johannesie Quistorpie i o historii tego miasta poprzez ten ważny projekt.
Moje szczere podziękowania kieruję do wszystkich, którzy z wielkim zaangażowaniem i pasją przyczynili się do realizacji tego Kamienia Pamięci. Wasze zaangażowanie świadczy o wielkiej miłości do regionu pomorskiego i miasta Szczecina, taką samą miłością jaką darzył miasto i region mój prapradziadek.
Pamięć o działalności mojego pradziadka - jego dalekowzroczność, zaangażowanie na rzecz dobra wspólnego, darowizny na rzecz jego i Państwa rodzinnego miasta Szczecina oraz jego postawa filantropa - są nie tylko częścią przeszłości, ale także cennym wzorem do naśladowania w naszej teraźniejszości. Jego starania, aby wykorzystać swój majątek i wpływy nie dla własnego wzbogacenia się, ale również dla dobra bliźnich i społeczności, powinny być dla nas wszystkich inspiracją i zachętą – zwłaszcza w czasach, gdy solidarność i odpowiedzialność społeczna są ponownie szczególnie pożądane.
Życzę wszystkim uczestniczącym w wydarzeniu wspaniałego dnia pełnego inspirujących spotkań i wspólnych chwil pamięci.
W osobistej nadziei, że wkrótce sama będę mogła zobaczyć Kamień pamięci i piękne miasto Szczecin, gdy moje zdrowie się poprawi, pozostaję z najlepszymi pozdrowieniami z południa Niemiec.
Nicola Maria Stegmann
List od Pani Ewy Quistorp
Sehr geehrte Frau Żaneta Maciejowska und sehr geehrter Herr Rafał Witkowski (Mitglied des Stowarzyszenia Nasze Wycieczki),
liebe Nicola Stegmann und Verwandte,
als Enkeltochter von Gottfried Quistorp, der in Stettin zum Gymnasium ging und Cello lernte, und Urgroßenkelin seiner Mutter, habe ich mich seit 2005 sehr über das Interesse der Stadt Stettin am Wirken von Johannes Quistorp und den Spuren, die er hinterlassen hat, gefreut.
Ihre Erinnerungsarbeit zeigt nicht nur Respekt ihm und seinem sozialen sowie stadtplanerischen Wirken gegenüber, sondern stärkt auch die polnisch-deutschen Beziehungen nach dem furchtbaren Krieg, der Nazizeit und der Überwindung des kommunistischen Regimes. Es wäre schön, wenn die Region und die Stadt Stettin in ihren Tourismusbroschüren auch mehr darauf hinweisen würden.
Ich wohne zwar in Berlin, nicht so weit weg von Stettin. Doch ich werde in diesem Jahr 80 und habe weniger Kräfte als früher, als ich im Europaparlament schon 1989 für den Beitritt Polens zur EU eintrat und Solidarność in den Jahren davor unterstützt habe.
Ich bin Ihnen für Ihre Gedächtnisarbeit am Beispiel der Familie Quistorp für die Stadt Stettin dankbar und stimme Nicola voll zu, die in dem sozialen Unternehmertum von Johannes Quistorp ein Vorbild für eine sozial-ökologische Wirtschaft für heute sieht.
Stettin ist Teil der schönen Ostseestädte und der Kulturstädte Europas. Es nimmt auch teil an der Solidarität mit den Städten in der Ukraine und ist Teil der Entwicklung der europäischen Demokratien.
Ich wünsche allen Beteiligten und Besuchern einen schönen Nachmittag und dass Stettin mit solchen Initiativen weiter aufblüht.
Mit freundlichen Grüßen, Eva Quistorp, MdEP a.D.
Szanowna Pani Żaneto Maciejowska, Szanowny Panie Rafale Witkowski (członkowie Stowarzyszenia Nasze Wycieczki)
kochana Nicola Stegmann i krewni,
jako wnuczka Gottfrieda Quistorpa, który w Szczecinie uczęszczał do gimnazjum i uczył się gry na wiolonczeli, oraz prawnuczka jego matki, z ogromną radością obserwuję od 2005 roku zainteresowanie Szczecina działalnością Johannesa Quistorpa i śladami, które po sobie zostawił.
Państwa praca upamiętniająca świadczy nie tylko o szacunku dla niego i jego działalności społecznej oraz urbanistycznej, ale także wzmacnia relacje polsko-niemieckie po straszliwej wojnie, czasach nazizmu i po przezwyciężeniu reżimu komunistycznego. Byłoby wspaniale, gdyby region i miasto Szczecin częściej wskazywały na to w swoich broszurach turystycznych.
Mieszkam wprawdzie w Berlinie, niedaleko Szczecina, jednak w tym roku skończę 80 lat i mam mniej sił niż kiedyś, gdy w Parlamencie Europejskim już w 1989 roku opowiadałam się za przystąpieniem Polski do UE i wspierałam Solidarność w latach poprzedzających.
Jestem Państwu wdzięczna za Państwa pracę na rzecz upamiętnienia, na przykładzie rodziny Quistorp, dla miasta Szczecina. W pełni zgadzam się z Nicolą, która w społecznym przedsiębiorstwie Johannesa Quistorpa widzi wzór społeczno-ekologicznej gospodarki na dzisiejsze czasy.
Szczecin jest częścią pięknych miast bałtyckich i kulturalnych stolic Europy. Uczestniczy także w solidarności z miastami Ukrainy i jest częścią rozwoju europejskich demokracji.
Życzę wszystkim zaangażowanym dobrej pogody w czasie wydarzenia oraz aby Szczecin dzięki takim inicjatywom nadal się rozwijał.
Z wyrazami szacunku,
Eva Quistorp, Poseł do Parlamentu Europejskiego (b.d.)
Głaz QUISTORP w Parku Kasprowicza w Szczecinie, 16.06.2025, SNW