W ramach Międzynarodowego Konkursu na Najlepsze Europejskie Destynacje  (EDEN - European Destinations of ExelleNce) tytuł Najlepszej Europejskiej Destynacji w Czechach otrzymała Czeska Szwajcaria.
 
Image
Czeska Szwajcaria-Pravčicka Brama

 

Park Narodowy Czeska Szwajcaria, leżący przy samej granicy z Niemcami, obejmuje najpiękniejszą i najcenniejszą część Piaskowców Łabskich. Po przeciwnej stronie rozciąga się niemiecki Park Narodowy Saska Szwajcaria. Romantyczna sceneria z rozległymi lasami, głębokimi dolinami rzecznymi oczaruje każdego miłośnika piękna przyrody. Bramami wstępu do parku są z jednej strony miejscowość Hřensko, a z drugiej Kyjov.

Jedną z największych atrakcji przyrodniczych Czeskiej Szwajcarii jest Pravčická Brama – największa skalna brama w Europie. Jest ona tworem wody, wiatru i mrozu. Powstawała przez około milion lat, obecnie jest symbolem Czeskiej Szwajcarii i najważniejszym celem wycieczek.
 
Niezapomniane widoki na przepiękną okolicę miast skalnych oferują turystom tutejsze wieże widokowe. Do wszystkich można dojść pieszo lub dojechać na rowerze a nawet koleją. Większość wież jest czynna przez cały rok, niektóre mają w miesiącach zimowych ograniczone godziny otwarcia. Z wież widokowych Tanečnice i Vlčí hora rozciąga się wspaniały widok na dolinę Kyjowską. Prawadzi przez nią ciekawa trasa turystyczna, którą można pokonać samemu lub z przewodnikiem.
 
Na miasto  Děčin, góry Łużyckie i Piaskowce Łabskie możemy spoglągać z wieży widokowej na Sokolim szczycie (506 m), otwartej w 2004 roku. Punkt widokowy na Wielkim Chlumie (508 m), powstały w roku 1930, oferuje widoki na Kotlinę Děčinską i na górę stołową Děčinski Śnieżnik, na której także znajduje się wieża widokowa, dostępna pieszo lub na rowerze, po drodze asfaltowej, z parkingu w miejscowości Sněžník lub dla bardziej zaawansowanych, bezpośrednio z Děčina.
 
Park Narodowy Czeska Szwajcaria, wspólnie z Saską Szwajcarią stara się obecnie o wpisanie na listę UNESCO.


Więcej informacji: CZESKA SZWAJCARIA - niezapomniane widoki, Brama Pravčická w Czeskiej Szwajcarii.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież