Urząd Miasta Szczecin ogłosił konkurs na : KONCEPCJĘ PROGRAMOWO-PRZESTRZENNĄ ZAGOSPODAROWANIA REPREZENTACYJNEGO TRAKTU "ZŁOTEGO SZLAKU" WRAZ ...

Image
Plac Żołnierza Polskiego
 
... WRAZ Z PROJEKTEM OBIEKTU KOMUNIKACJI HISTORYCZNEJ CENTRUM DIALOGU "PRZEŁOMY" W SZCZECINIE. Przedmiotem konkursu jest opracowanie przeznaczonej do realizacji koncepcji architektonicznej pawilonu wystawowego Centrum Dialogu "PRZEŁOMY", zlokalizowanego przy pl. Solidarności wraz z jego zagospodarowaniem, koncepcji zagospodarowania "Złotego Szlaku" - w obrębie Alei Papieża Jana Pawła II, Placu Żołnierza Polskiego oraz Placu Solidarności oraz studialnych koncepcji architektonicznych zabudowy uzupełniającej na niektórych działkach (podanych w ogłoszeniu) w  tym obrębie.

Stowarzyszenie "Nasze Wycieczki" ma ideę. Pomysł narodził się z pytania: Jak powinien wyglądać plac Żołnierza i Plac Solidarności w przyszłości? Odpowiedz jest jedna: musi być miejscem  gdzie "Piękno"  połączone będzie się z "Funkcjonalnością". Nie jest to prawda nowa* tylko często zapominana, ale tylko stawiając ją jako cel podstawowy stworzymy dla Szczecina miejsca, z którego wszyscy będziemy zadowoleni i dumni, miejsce gdzie będziemy chętnie przebywali, którym będzie można się pochwalić, gdzie obok Muzeum Przełomów zostanie stworzone miejsce łączące pokolenia, nie tylko w teorii, ale również w praktyce.

Nie możemy wziąć udziału w konkursie, ponieważ nie spełniamy warunków uczestnictwa. Ale mamy ideę i podajemy ją do publicznej wiadomości. Chcielibyśmy by to miejsce stało się "Piękne" i "Funkcjonalne", by stało się wizytówką -  pierwszym pozytywnym wrażeniem dla wjeżdżających Trasą Zamkową.

Image
fot. 2009

Ale zacznijmy od wyjaśnienia pojęcia "ZŁOTY SZLAK"
Nazwa ZŁOTY SZLAK wg ogłoszenia konkursowego:
"Złoty Szlak to od ponad stu lat jeden z najbardziej uczęszczanych traktów spacerowych Szczecinian. Rozciąga się od Zamku Książąt Pomorskich poprzez Plac Żołnierza Polskiego, wzdłuż Alei Papieża Jana Pawła II z Placem Lotników, Aleją Fontann oraz Placem Grunwaldzkim i dalej do gmachu Urzędu Miasta, skąd przechodzi płynnie w miejskie zielone tereny rekreacyjne - Jasne Błonia, Park Kasprowicza, Różankę i dalej Las Arkoński oraz okolice Jeziora Głębokiego.
Układ urbanistyczny "miejskiego" fragmentu Złotego Szlaku jest cenny i ma szczególny charakter. To bardzo szerokie Aleje z dwoma ciągami komunikacyjnymi i traktem pieszym pośrodku, z zachowaną w dużym stopniu zielenią wysoką pomiędzy jezdniami, które otacza, zwykle czteropiętrowa, wysoka, bardzo dobrze zachowana zabudowa historyczna. W układ ten wpisują się place miejskie Żołnierza, Lotników oraz Grunwaldzki, o różnorodnym charakterze.
Układ funkcjonalny tego obszaru jest także wyjątkowy, bowiem od stu lat szlak spacerowy łączy w naturalny sposób i z niezwykłą łatwością ścisłe centrum miasta z zielonymi obszarami rekreacyjnymi, wychodzącymi daleko, aż pod granice administracyjne miasta. Z tego traktu spacerowego korzystać mogą zarówno piesi jak i rowerzyści.
Złoty Szlak od lat przyciąga Szczecinian swą zarówno kulturalną jak i rekreacyjną ofertą. W obszarze Złotego Szlaku intensywnie zlokalizowane są liczne obiekty zabytkowe, historyczne, oraz obiekty kultury i sztuki. Są to między innymi Zamek Książąt Pomorskich, Kościół Św. Piotra i Pawła, Brama Królewska, Gmach Muzeum Narodowego, Pałac Klasycystyczny - Klub 13 Muz, Budynek Rektoratu Uniwersytetu Szczecińskiego oraz pomniki - Anioł Wolności, Pomnik Wdzięczności. W najbliższej przyszłości przy placu Solidarności, w miejscu dawnego Konzerthausu powstanie budynek nowej Filharmonii Szczecińskiej. W "zielonej" części Złotego Szlaku znajdują się m. in. Teatr Letni - Amfiteatr, ogród Różany oraz Ogród Botaniczny. Szczególnym i bardzo lubianym fragmentem Złotego Szlaku jest tzw. Aleja Fontann z usytuowanymi pomiędzy fontannami całorocznymi obiektami gastronomicznymi o nowoczesnej formie doskonale wpisującymi się w historyczne otoczenie".

Image
fot. 2009

Nasz pomysł: Idąc placem Żołnierza myśleliśmy o przyszłości tego miejsca, połączeniu piękna z funkcjonalnością,  stworzeniu pierwszego pozytywnego wrażenia, a przede wszystkim co można by zrobić żeby miasto nie było w tym miejscu rozdarte - przedzielone Trasą Zamkową na dwie połówki. Jak jednym pomysłem wszystko połączyć? Zbudować przejście podziemne i stworzyć życie "pod pokładem" Maciejewicza. I nie chodzi tu o zwykłe przejście jak przy Galaxy, ale o "Przestrzeń pod ziemią" na wzór niektórych stacji metra. Wszystko jest do zrobienia a teren pod placem jest spory, można by całą komunikację pieszą (nie zapominając o rowerowej) puścić dołem, a przede wszystkim pod ziemią zbudować Muzeum "Podziemia" (Przełomów, Solidarności) oraz galerie, puby z małymi scenami, informacje turystyczną, bankomaty itd.

Image
fot. 2009

W miejscu gdzie obecnie wystaje z ziemi maszt Maciejewiecza stał kiedyś gmach Opery. Nie jest tajemnicą, że po wojnie został rozebrany bo potrzebny był materiał budowlany dla odbudowującej się Stolicy. Niewiadomo natomiast czy kopiąc pod ziemią nie natrafiono by na pozostałości fundamentów Opery? Czy wszystkie cegły poszły na odbudowę stolicy? Czy zachowały się jakieś obszerne pomieszczenia piwniczne? czy może tylko jakiś fragment muru? a może pozostał jakiś fragment z konstrukcji obracanej sceny? Czy pozostało cokolwiek? coś co można by w podziemiu wyeksponować? Bo nawet jeśli pozostało niewiele, to historia Opery jest na tyle ciekawa, że  wyeksponowanie nawet niewielkiego odnalezionego fragmentu + ciekawy opis ze zdjęciami stałby się nowa atrakcją miasta.
 
Plac Solidarności nie powinien zostać zabudowany. Pomnik Ofiar Grudnia 70 - Anioła Solidarności ma sens gdy jest przed nim szeroka otwarta przestrzeń - uroczysty plac na którym mogą  gromadzić się ludzie, niekoniecznie tylko w czasie obchodów i uroczystości. Jedynym zamknięciem placu mogłaby być lekka, np. dwupoziomowa konstrukcja, gdzie schody z podziemia wychodziły by pod zadaszony, otwarty ciąg komunikacyjny. Całość powinna być przezroczysta i pełna zieleni. Drugi poziom mógłby mieścić główną informację Muzeum Przełomów, kawiarnię, miejsce  np. dla gości specjalnych w czasie uroczystych obchodów grudnia 70.

Image
fot. 2009

Proszę sobie wyobrazić, że "aleja kwiatowa przyszłości" nie kończy się nagle nieforemnym trawnikiem, tylko płynnie przechodzi pod ziemię. W okolice zamku, teatru "Kany" i na plac Solidarności możemy przedostać się przejściem podziemnym  lub pozostać na dłużej w Przełomowym Muzeum Podziemia lub w jednej z wielu galerii czy w pubie "pod pokładem". Może do tej wizji dołożyć pomysł wykorzystania masztu Maciejewicza  i rozpiąć na nim przezroczyste żagle z elementami graficznymi "floating garden - Szczecin 2050".

Daty składania prac konkursowych: do 06.07.2009; i rozstrzygnięcia konkursu: 18.07.2009; są już nieważne. "Urząd Miasta Szczecin podjął decyzję o unieważnieniu konkursu na koncepcję programowo - przestrzenną zagospodarowania reprezentacyjnego traktu "Złotego Szlaku" wraz z projektem obiektu komunikacji historycznej Centrum Dialogu "PRZEŁOMY" w Szczecinie ze względu na zmianę planów zagospodarowania fragmentu "Złotego Szlaku". Organizację konkursu w zakresie ograniczonym do obiektu Muzeum "Przełomy" przejmuje Muzeum Narodowe w Szczecinie."
Co to oznacza dla nas? Oznacza, że teraz jest najlepszy czas by się wypowiedzieć. Jest  szansa, że ta i inne idee zdążą trafić do tych którzy będą decydować o wyglądzie tego miejsca oraz, że będą mogły być wzięte pod uwagę.  Sporo ludzi,  tak jak my, nie spełnia warunków aby wziąć udział w konkursie, ale mogą mieć pomysł - ideę, lub cenną uwagę. Decyzje tego typu nie powinny być podejmowane pochopnie. Do konsultacji powinien być dopuszczony każdy bez jakiejkolwiek dyskryminacji, a przede wszystkim nie powinno się pomijać głosów internautów. Zapraszamy do wyrażania opinii.*główne hasło XIX wiecznego artysty Petera Lenne: Celowe z pięknem łączyć.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież