Zamki i pałace w Czechach witają sezon 2016
- Szczegóły
- Utworzono: 30 marzec 2016
Państwowe zamki i pałace, będące pod opieką Narodowego Instytutu Zabytków w Czechach wkrótce zainaugurują sezon wiosennoletni. Na zwiedzających czekają liczne imprezy kulturalne nawiązujące do 700 rocznicy narodzin króla Karola IV. W nadchodzącym sezonie zabytkowe obiekty szykują wiele niespodzianek – nowe trasy zwiedzania, wystawy oraz otwarcie pomieszczeń niedostępnych do tej pory dla publiczności.
Karlstejn. Fot. Ladislav Renner
Narodowy Instytut Zabytków, oprócz 700 rocznicy narodzin cesarza i króla czeskiego Karola IV, wspominać będzie w tym roku cały ród Luksemburgów. Głównym ośrodkiem obchodów roku Luksemburgów wybrano zamek Karlštejn, założony w XIV wieku przez Karola IV w celu przechowywania klejnotów koronacyjnych i świętych relikwii, ulubiona twierdza władcy.
Największym wydarzeniem roku będzie wystawa „Skarb Karlštejnski. Kultura na dworze cesarskim Karola IV”, którą będzie można oglądać od 7 maja właśnie na Karlštejnie. Jak sama nazwa wskazuje, wystawa zaprezentuje tzw. Skarb karlštejnski, czyli kolekcję niemal 400 przedmiotów z okresu Karola IV, które świadczą o kulturze i stylu życia na królewskim dworze. Naczynia do picia, modne dodatki, na przykład biżuteria, sprzączki, guziki, a także szkatułki na wonne maści i zioła. Podczas wojen husyckich skarb karlštejnski został prawdopodobnie ukryty w zamkowym murze i niemal 600 lat czekał na odnalezienie. Dziś przechowywany jest w zbiorach Muzeum Sztuki Dekoracyjnej w Pradze. Wystawę „Skarb Karlštejnski. Kultura na dworze cesarskim Karola IV” będzie można oglądać na zamku Karlštejn przez cały sezon. Zamek szykuje także liczne imprezy, ciekawe zwiedzania i przedstawienia teatralne.
Dwie nowe ekspozycje, które wzbogacą trasy zwiedzania zobaczymy na zamkach Veveří koło Brna i Jindřichův Hradec na południu Czech. Zamek Veveří był główną rezydencją królewską na Morawach i sercem życia społecznego i politycznego. Pierwszy weekend po otwarciu wystawy na zamku będą wystawione unikatowe relikwie z okresu panowania Luksemburgów – rękawice pontyfikalne świętego Wojciecha, przechowywane w skarbcu w kościele Wniebowzięcia NPM w Starej Boleslavi. We współpracy z Arcybiskupstwem Praskim na zamku zostaną także wystawione nie prezentowane do tej pory na Morawach eksponaty pochodzące ze skarbca katedry św. Wita, nawiązujące do fundatorskiej działalności Luksemburgów.
Na zamku Jindřichův Hradec obejrzymy od sierpnia ekspozycję przedstawiającą średniowieczne dzieje zamku, kulturę rycerską pierwszej połowy XIV wieku i postać Oldřicha III z Hradca, jedną z najważniejszych osobistości tego okresu. Szczególną ciekawostką na trasie zwiedzania będzie komnata prezentująca legendę o świętym Jerzym.
Na zamku Křivoklát 14 maja, w rocznicę narodzin króla Karola IV, zostaną posadzone pamiątkowe róże. Najważniejszym wydarzeniem sezonu na Křivoklacie będzie wystawa Biblii Wacława, znakomitego dzieła artystycznego, które prezentuje życie dworu królewskiego na przełomie XIV i XV wieku.
Odwiedzalność czeskich zamków i pałaców z roku na rok wzrasta. Każdego sezonu na odwiedzających czekają nowe trasy zwiedzania, wystawy i ekspozycje. Pałac Veltrusy, w pobliżu Pragi, proponuje nową wystawę Wagi, miary, poświęconą historii ważenia i mierzenia. W niedzielę 17 kwietnia, po 78 latach, do klasztoru Zlatá Koruna na południu Czech powróci gotycki obraz tablicowy Zlatokoruńskiej Madonny. Po uroczystej mszy obraz zostanie przeniesiony do odrestaurowanej kaplicy i będzie dostępny dla zwiedzających. Na dziedzińcu Hospitalu Kuks (w pobliżu Kudowy-Zdroju) otwarta zostanie zielarnia, gdzie będzie można zakupić herbatki ziołowe i inne produkty zielarskie. Zamek Švihov (w pobliżu Pilzna), otwiera po dwuletniej renowacji wieżę zamkową, z której rozciąga się piękny widok na dolinę rzeki Úhlavy. W pałacu Náchod (w pobliżu Kudowy-Zdroju) będzie można zwiedzać zabytkowe poddasza nad głównymi budowlami zamkowymi._29.03.2016.