Mieliśmy pomysł na realizację "Niepodległego" projektu w Szczecinie - mieście o najbardziej zróżnicowanym pochodzeniu mieszkańców i rekordowej ilości zrywów wolnościowych. Pomysł na międzypokoleniową dyskusję o tożsamości Szczecina - miasta zwanego „Polską w pigułce”.

 

Przykładowa pamiątka szczecińskiej rodziny. Inicjał dziadka Mikołaja, fot. 25.06.2018. SNW

 

Napisaliśmy projekt pod nazwą 1918 - 2018 - 2118 i złożyliśmy wniosek o dofinansowanie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie, Programu dotacyjnego NIEPODLEGŁA. Nabór trwał do 23 marca. Wyniki opublikowano 23 maja. Zostało nadesłanych 2513 wniosków, spośród których dofinansowanie otrzymało 218 projektów. Nasz projekt przeszedł ocenę formalną, ale nie dostał dofinansowania. Zdobył tylko 64,33 punkty. Próg upoważniający do otrzymania dotacji wynosił 79,33 punkty.

 

Szczecinianie to społeczność o najbardziej zróżnicowanym pochodzeniu w Polsce. Szczecin przez lata uważany był za miasto ludzi mówiących najczystszą polszczyzną. Przyjechali i zlali się tu ze sobą, tworząc niepowtarzalną społeczność Polacy z kresów wschodnich II RP i Syberii, Poznania, kieleckich i podkarpackich wsi, Warszawy, robót przymusowych w Niemczech i obozów koncentracyjnych oraz wielu innych miejsc w Polsce. Szczecin zapisał się na kartach historii jako miasto rekordowej ilości wolnościowych zrywów. To tutaj w kwietniu 1951 roku doszło do wielotysięcznych, antykomunistycznych zamieszek. W Szczecinie w 1956 roku jedyny raz w historii bloku komunistycznego demonstranci zdobyli sowiecki konsulat. W grudniu 1970 roku komitet strajkowy de facto przejął władzę w mieście, wypracowując strajkowy model, który został wykorzystany na Wybrzeżu i Śląsku w sierpniu 1980 roku i w kolejnych latach. W styczniu 1971 roku w Szczecinie wybuchł niezwykły strajk, podczas którego - również po raz pierwszy w bloku komunistycznym - do zbuntowanego zakładu pracy (Stoczni Szczecińskiej) przyjechali najważniejsi ludzie w państwie. To dramatyczny strajk w szczecińskim porcie z sierpnia 1988 roku przyczynił się do podjęcia przez władze decyzji o rozmowach Okrągłego Stołu.

 

Napisanie wniosku to proces, który często trwa wiele tygodni. Należy przewidzieć wszystkie składowe, bo od tego zależy płynne przeprowadzenie i bezproblemowe zakończenie projektu. Po napisaniu projektu i złożeniu wniosku czeka się następne kilka tygodni na decyzję o dofinansowanie. Statystyka - co któryś projekt trzeba odłożyć na półkę. Realizacja projektu 1918 - 2018 - 2118 ma sens tylko w 2018 roku. Stowarzyszenie Nasze Wycieczki nie zrealizuje tego pomysłu za rok, za dwa lata, czy w jakiejkolwiek przyszłości, bo fundamentem projektu jest 100 lat Niepodległej Polski i połączenie trzech dat 1918, 2018 i 2118, ale jak się okazało, można nasz pomysł zrealizować w innym mieście.

 

Krótko przed ogłoszeniem wyników przeczytaliśmy w internecie, że w Warszawie w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbędzie się ponad 400 różnych inicjatyw, m.in. projekt pod nazwą Przesłanie dla przyszłych pokoleń - Warszawa - Stolica Wolności 1918-2018-2118, wielka akcja zbierania podpisów, życzeń i przesłania dla przyszłych pokoleń do "Kapsuły Czasu". Z zebranych wpisów powstanie WARSZAWSKA KSIĘGA WOLNOŚCI 1918 – 2018 – 2118, która 13 października 2018 roku zostanie umieszczona w "Kapsule Czasu" na następne 100 lat. Organizatorem projektu jest Miasto Stołeczne Warszawa. Gratulujemy organizatorom, że wpadli na równie ciekawy pomysł i że nie zmarnują się założenia naszego projektu polegające na odwołaniu się w roku Niepodległości nie tylko do przeszłości ale również do przyszłości. Do końca roku pozostało pół roku. Zapraszamy więc inne miejskie i poza miejskie społeczności do korzystania z pomysłu - zapisanie współczesnych myśli, przefotografowanie pamiątek "sprzed 100 lat" i zachowanie ich w formie "Kapsuły Czasu" na najbliższe 100 lat.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież