Morze śmieci - problem globalny czy lokalny?
- Szczegóły
- Utworzono: 19 lipiec 2019
Według Organizacji Narodów Zjednoczonych co roku generujemy ponad 300 milionów ton plastikowych śmieci. To tyle, ile wynosi łączna waga wszystkich żyjących na świecie ludzi. Współczesna produkcja plastiku to głównie opakowania i produkty jednorazowe. Służą nam chwilę, po czym większość z nich ląduje w śmieciach na wieki. Jedynie 9 % nadaje się do tego, aby je przetworzyć i powtórnie wykorzystać. 12% plastikowych odpadów zostaje spalonych, a reszta, czyli 79%, zaśmieca nasze środowisko naturalne. Największe rzeki świata transportują plastikowe śmieci do mórz i oceanów, gdzie co roku ląduje ponad 8 milionów ton odpadów.
Kambodża - wyspa Koh Rong Samloem.
Na zdjęciach kambodżanska wyspa Koh Rong Samloem, plaża w okolicach wietnamskiego Hue, Borneo - Kota Kinabalu, wybrzeża indonezyjskiej wyspy Karimunjawa, plaże Bali, malajska Malaka, Langkawi. Plastik pokrywa cały Laos i Kambodżę. Wietnam udaje czysty, ale deltą Mekongu na południu nie można przepłynąć 5 minut bez konieczności czyszczenia śruby z plastikowych toreb. W Tajlandii do butelki wody kupionej w sklepie zawsze jest reklamówka i słomka. W bogatej Malezji nie można kupić niczego, co nie byłoby owinięte w plastik. Indonezja sama produkuje bez opamiętania, ale i ponosi konsekwencje położenia geograficznego, bo na jej plaże spływają śmieci z całego rejonu.
Kambodża - wyspa Koh Rong Samloem.
W Malezji wszystkie owoce i warzywa są sprzedawane owinięte w plastik.
Malezja- Langkawi.
Malezja - plaża w Malace.
Plaże Bali.
Indonezja- wyspa Karimunjava.
Europa lepsza nie jest, sami o tym wiemy. Konsumujemy, wywalamy, wydalamy. Im więcej, tym lepiej. Na świecie recyklingowane jest tylko około 9 procent wytworzonego przez nas plastiku. Z ponad 90-procentową pewnością każdy jego kawałek, który wyrzucicie do śmieci, skończy na wysypiskach lub w wodzie. I będzie tam już zawsze. Przerażająca wizja. Każdej minuty do oceanów wrzucana jest ciężarówka śmieci. To nie jest fikcja, to się dzieje naprawdę. I żadnych rozwiązań systemowych na razie nie ma i nie będzie. Musimy opamiętać się sami. To, co kupujemy, co jemy, jak tym gospodarujemy naprawdę ma znaczenie. Bardzo wiele od nas zależy, od naszej świadomości i decyzji, jakie podejmujemy. Już kilka prostych patentów to duża zmiana dla środowiska. Bo jest nas dużo i małe zmiany mają znaczenie.
Co możesz zrobić?
1. Rób zakupy z własnymi torbami i pojemnikami. Większość owoców i warzyw nie potrzebuje do transportu dodatkowych opakowań. Nie kupuj żywności, którą producent obrał za ciebie, umył i spakował w plastik. Wiele produktów, takich jak kasze, orzechy, suszone owoce, makarony i wiele innych można kupić na wagę, do własnego woreczka. Sery, wędliny – noś własne pudełko.
2. Kupuj tyle, ile jesteś w stanie zużyć. Planuj posiłki, nie wyrzucaj jedzenia.
3. Nie kupuj butelkowanej wody. Kranówka w wielu miejscach jest lepszej jakości, niż butelkowana. Używaj butelek wielorazowych. Miej świadomość, ze butelka z tworzywa sztucznego potrzebuje 500 lat na zniknięcie z naszej planety.
4. Nie kupuj jedzenia i napojów w jednorazowych opakowaniach. Obecnie już w niemal wszystkich kawiarniach i fast foodach sprzedadzą Ci kawę do własnego kubka, a jedzenie spakują do pojemników.
5. Nie używaj słomek. To fanaberia, a są one jednym z najczęstszych i najniebezpieczniejszych dla stworzeń morskich zanieczyszczeń.
6. Wybieraj kosmetyki i akcesoria kosmetyczne bez plastiku- szampon w kostce, mydło zamiast żelu pod prysznic, wielorazowa golarka z wymiennym ostrzem, wielorazowe płatki kosmetyczne, papierowe patyczki higieniczne...
7. Chemia domowa - jeśli produkcja własnych środków czyszczących cię przerasta (choć wcale trudna nie jest) kupuj duże opakowania, zamiast małych.
8. Analizuj swoje potrzeby zakupowe, redukuj zachcianki.
9. Nie korzystaj z darmowej oferty plastikowych gadżetów reklamowych, folderów, ulotek.
10. Segreguj śmieci- największą kategorią odpadów są globalne odpady spożywcze i odpady zielone. Stanowią one niemal połowę (44%) całkowitej masy globalnych odpadów i są całkowicie biodegradowalne. Niestety wyrzucane razem z innymi śmieciami, w plastikowych workach, nie tylko nie rozkładają się, ale i zanieczyszczają pozostałe materiały, uniemożliwiając ich odzyskanie. Jeśli masz taką możliwość to stwórz swój własny kompostownik. Jeśli nie- korzystaj ze specjalnych pojemników na odpady bio. Kolejne 38 % naszych śmieci to plastik, papier i karton, metal oraz szkło. Prawidłowa ich segregacja jest kluczowa dla dalszego przetworzenia. Rozdzielaj je do właściwych pojemników.
11. Edukuj i staraj się wyznaczać eko trend. Opowiadaj znajomym i rodzinie, jak ważna jest zmiana naszych nawyków konsumenckich. Wszystkie zmiany zaczynają się od dołu.
_tekst i zdjęcia: Hanna Matczak_SNW_2019.