Malezja - wyspa Penang
Malezyjska wyspa Penang to jedna z najsłynniejszych atrakcji turystycznych tego kraju. Położona na północno-zachodnim wybrzeżu półwyspu malajskiego ma 293 km² i jest połączona z lądem dwoma nowoczesnymi mostami, których pokonywanie jest atrakcją samą w sobie - spektakularne widoki. Oprócz mostów można się tu dostać również promem, który kursuje ze stałego lądu, z Butterworth, co pół godziny. Bilet promowy kosztuje 1.2 RM (1.12 zł), a przejazd mostami jest bezpłatny.
widok z 24 kilometrowego mostu Penang Second Bridge
meczet Kapitan Keling
Sercem wyspy jest miasto Georgetown, nazywane perłą Azji południowo-wschodniej. Jest to barwne wielokulturowe miejsce, zamieszkałe przez Chińczyków, Malajow i Hindusów. Na jednej ulicy można znaleźć świątynie trzech wyznań, meczetu, świątyni buddyjskiej, hindi, a za rogiem kościół katolicki i protestancki.
Świątynia hindi
Świątynia buddyjska.
Miks kulturowy zaowocował również przepyszną i bardzo zróżnicowaną kuchnią. Można tu znaleźć potrawy hinduskie, chińskie, malajskie, a także różne lokalne specjalności, łączące w sobie elementy różnych kuchni.
Cendol- tradycyjny malajski deser
Zupa Curry Mee, wersja wegańska
Georgetown jest również niezwykle zróżnicowane pod względem architektonicznym. W dzielnicach Chinatown czy Little India uliczki zabudowane są starymi drewnianymi chińskimi domami, z których wiele pełni funkcję guesthousów, kawiarni, restauracji i sklepików. Polecamy nocleg w takim miejscu. Stylowe wnętrza z epoki plus miły chłód w ciągu upalnego dnia (cały rok temperatury utrzymują się tu w granicach 30- 35 stopni).
Georgetown, hostel w tradycyjnym chińskim domu.
Georgetown, dzielnica Chinatown.
Georgetown.
Georgetown, tradycyjna zabudowa.
Zachowało się tu wiele budynków świadczących o kolonialnej brytyjskiej przeszłości miasta, stary cmentarz protestancki, imponujące wille, hotele, ratusz.
Stary cmentarz protestancki
Georgetown, postkolonialne budynki na nabrzeżu.
Jednak Georgetown najbardziej znane jest ze street artu, którego historia zaczęła się w 2012 roku, kiedy to władze miasta wynajęły litewskiego artystę Ernesta Zacharevica, aby tchnął nowego ducha w tutejszą starówkę. Współpraca zaowocowała powstaniem licznych murali, niejednokrotnie interaktywnych, które stały się prawdziwą wizytówką miasta. Zdjęcie z "Dziećmi na rowerze" czy "Rodzeństwem na huśtawce" to obowiązkowa pamiątka z Penang. Ich reprodukcje można też znaleźć na sprzedawanych tu pamiątkach, koszulkach i torbach.
"Rodzeństwo na huśtawce"
Graffiti w Georgetown.
Do litewskiego artysty wkrótce dołączyli inni. Oprócz tradycyjnych graffiti powstały wykonane z metalu komiksy, w zabawny sposób opowiadające fragmenty historii Georgetown.
Graffiti w Georgetown.
Ceny w Malezji:
- nocleg w pokoju wieloosobowym, klimatyzacja, bardzo dobry standard 18- 35 RM
- obiad w lokalnej jadłodajni 5- 10 RM
- drogi alkohol. To muzułmański kraj, napoje procentowe obłożone wysokim podatkiem. PIWO od 9 do 20 RM
- bilety komunikacji miejskiej po Penang 2- 5 RM, w zależności od trasy. Płaci się u kierowcy odliczoną kwotą. Po mieście kursują też darmowe autobusy CAT
- przejazdy między miastami, w zależności od dystansu 40- 90 RM.
George Town, Pinang, Malezja. Współrzędne: 5°24'55.1"N 100°19'17.3"E _luty 2019 r._Hanna Matczak