Trójstyki to miejsca, w których spotykają się granice trzech państw lub historycznych krain. Wzdłuż czeskiej granicy jest 6 Trójstyków. Można zobaczyć je wszystkie w ciągu jednego urlopu, ale trzeba wiedzieć, że do pokonania jest 1175 kilometrów.

 

 

Trójstyk na Szumawie. fot. archiwum kudyznudy

 

6 miejsc x 6 noclegów czyli 7 dniowy urlop, ale w każdym z sześciu trójstyków są miejsca, które nie sposób obejrzeć w jeden dzień. Zobacz szczegółową mapę na stronie: Mapy.cz

 

 Lednice-Valtice, pałacyk Pohansko. fot. Ladislav Renner

 

Hrádek nad Nisou - trójstyk Czech, Niemiec i Polski
Na północy Czech, na czesko-niemiecko-polskim trójstyku, sąsiadują trzy miasta: czeski Hrádek nad Nisou, polska Bogatynia i niemiecki Zittau. Powiewają tu flagi wszystkich trzech krajów i flaga Unii Europejskiej. Od wielu lat te miasta graniczne ściśle ze sobą współpracują. W 2004 roku odbyły się tu wielkie uroczystości w związku ze wstąpieniem Czech i Polski do Unii Europejskiej. Każdego roku organizowane są wspólne imprezy kulturalne. Planowana jest także budowa mostu symbolicznie łączącego wszystkie trzy kraje.
W zabytkowym centrum Hrádka nad Nisou można zwiedzić dwa piękne kościoły: renesansowy kościół świętego Bartłomieja i neogotycki Kościół Pokoju z lat 1900–1901, który dziś służy Czechosłowackiemu Kościołowi Husyckiemu. Nad miastem dominuje zamek Grabštejn, pierwotnie wczesnogotycki, następnie przebudowany w stylu renesansowym. Perłą architektury renesansowej jest zamkowa kaplica świętej Barbary, z roku 1569, wyróżniająca się bogato zdobionym wnętrzem.
W okolicy Hradka nad Nisou można znaleźć wiele atrakcji turystycznych: wybrać na wycieczkę w Góry Łużyckie, do punktu widokowego Popova skála, do niemieckiego miasteczka Zittau czy do miejscowości Oybin, gdzie znajdują się malownicze ruiny zamku i klasztoru.

 

Hranice  - trójstyk Czech, Bawarii i Saksonii
Do trójstyku historycznych granic Czech, Bawarii i Saksonii wiedzie z miasta Hranice ścieżka edukacyjna o długości około 18 kilometrów. Dojedziemy tu także trasą rowerową Eurovelo nr 13. Na trójstyku znajdują się kamienie graniczne z roku 1844, na których widnieją napisy: DB (Deutschland Bayern), DS (Deutschland Sachsen), C (Česká republika). Płynie tędy potok, na którym jest kilka mostków. Po nich można przedostać się na drugą stronę granicy. 

 

Szumawa. fot. Ivanka Čištínová

 

Szumawa - trójstyk Czech, Niemiec i Austrii
Miejsce na Szumawie, w którym spotykają się granice Czech, Niemiec i Austrii jest najwyżej położonym trójstykiem w Czechach (1324 m n.p.m.). Leży między szczytami górskimi Plechý (1378 m n.p.m.) i Trojmezná (1361 m n.p.m.). Kto chce zobaczyć granitowy słup graniczny z godłami i nazwami poszczególnych państw, musi do niego dotrzeć na piechotę. Najkrótsza droga z czeskiej strony wiedzie z doliny Nové Údolí lub z miejscowości Jelení vrchy wzdłuż Kanału Schwarzenbergów.

 

Slavonice. fot. Ladislav Renner

 

koło Slavonic - trójstyk Czech, Moraw i Dolnej Austrii
W prawo od miasta Slavonice znajduje się mała, przygraniczna wioska Maříž, słynąca z produkcji ceramiki. Stamtąd, idąc na piechotę, można dojść do niewielkiego kamienia granicznego, stojącego pod szczytem Čihadlo, na zbiegu granic historycznych krain Czech, Moraw i Dolnej Austrii.
Slavonice nazywane są renesansową bramą do Czeskiej Kanady. Miasto wzbogaciło się dzięki założonej tutaj w XVI wieku stacji pocztowej między Pragą a Wiedniem. Z tego okresu pochodzą piękne, bogato zdobione domy mieszczańskie. Najpiękniejsze renesansowe budynki i domy mieszczan znajdują się na Górnym Rynku. Na Rynku Pokoju stoi kolumna maryjna i kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Warto zajrzeć także do podziemi miejskich. Najstarsze części korytarzy powstały już 700 lat temu. Od stuleci przechowywano tu żywność, wino czy piwo.
W odległości 11 kilometrów od Slavonic wznosi się potężny, romański zamek Landštejn, zbudowany w XIII wieku w celu ochrony ważnego szlaku handlowego i granicy między ziemiami czeskimi i Austrią. Mimo, że pozostały z niego już tylko monumentalne ruiny, do dziś wzbudza respekt surową architekturą obronną.

 

Morawska Amazonia. fot. archiwum kudyznudy

 

na zbiegu rzek Morawy i Dyi - trójstyk Czech, Austrii i Słowacji
W najbardziej na południe wysuniętym zakątku Moraw, pośród gęstych lasów łęgowych, zbiegają się dwie najdłuższe morawskie rzeki, Morawa i Dyja. W tym miejscu stykają się także granice Czech, Austrii i Słowacji. Kraina ta nazywana jest Morawską Amazonią, charakteryzuje się bowiem przepiękną, dziewiczą przyrodą i niezwykłą fauną.
W okolicy znajdziemy liczne trasy turystyczne i ciekawe budowle, na przykład pałacyk Lány, wzniesiony przez Liechtensteinów na początku XIX wieku, pałacyk myśliwski Pohansko, kolumnadę na wzgórzu Homole, Minaret w parku przy pałacu Lednice, Świątynię Diany i wiele innych, pięknych zabytkowych obiektów na terenie kompleksu Lednice-Valtice, wpisanego na listę UNESCO.

koło Herczawy - trójstyk Czech, Polski i Słowacji 
Wioska Herczawa (czes. Hrčava) leży nieopodal trójstyku granic Czech, Polski i Słowacji i jest drugą położoną najbardziej na wschód miejscowością w Czechach (po sąsiednim Bukovcu). Ze znajdującego się nieopodal wzgórza rozciąga się piękny widok na wszystkie trzy kraje. Z Herczawa, przez rezerwat przyrody Bukovec, prowadzi ścieżka edukacyjna do najbardziej na wschód wysuniętego krańca Czech, leżącego na brzegu potoku Oleška. Trasa mierzy pół kilometra. Po drodze umieszczone są tablice informujące o historii miejscowości i tutejszej faunie i florze. 

 

Czas pandemii kiedyś się skończy i znów będzie można cieszyć się z wycieczek, na których spotkanie naszych sąsiadów, nie będzie wzbudzać niepokoju. Tymczasem warto planować i poszerzać swoją wiedzę. Ile jest trójstyków w Polsce? __17.02.2021.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież