Miasto uzdrowiskowe Teplice (północno-zachodnie Czechy) w 2022 roku świętuje 1260 rocznicę pierwszej pisemnej wzmianki o tutejszych źródłach termalnych. W pobliżu najstarszego źródła w Teplicach, zwanego Praźródłem, znaleziono rzymskie i celtyckie monety i biżuterię, które podobno wrzucano do wody w podziękowaniu za jej lecznicze właściwości.

 

Teplice w Czechach uzdrowisko. Fot. Jakub Frey

 

Według legendy, o której wspomina czeski kronikarz Václav Hájek z Libočan, Praźródło zostało odkryte w 762 n.e. dzięki prosiątku, które w wodzie źródlanej wyleczyło swoje chore kopytko.

 

Początki uzdrowiska związane są z założeniem przez królową Judytę w 1154 roku klasztoru benedyktynek. Na jego terenie działał lazaret, w którym siostry wykorzystywały miejscową wodę źródlaną do leczenia wszelkiego rodzaju dolegliwości.

 

Teplice w Czechach uzdrowisko. Fot. Jakub Frey


W XVI wieku w Teplicach powstały pierwsze budynki sanatoryjne. Paracelsus, szwajcarski lekarz i przyrodnik, nazywany ojcem medycyny nowożytnej, w 1539 roku uznał Teplice za jedno z najsłynniejszych uzdrowisk świata. Od tego czasu uzdrowisko gościło wiele ważnych osobistości, między innymi cara Piotra Wielkiego, Ludwiga van Beethovena czy cesarzową Sissi.

 

Teplice w Czechach uzdrowisko. Fot. Jakub Frey

 

Dawną atmosferę poczujemy spacerując po pięknych ogrodach zdrojowych z fontannami, zwiedzając Plac Zamkowy z kolumną morową autorstwa Matyáša Bernarda Brauna, pałac z ekspozycjami muzealnymi i ciekawy budynek teatru z lat 20. XX wieku w stylu secesji. 07_2022.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież