Przedstawiamy najpiękniejsze jesienne krajobrazy w czeskich Karkonoszach. Jesień to chyba najpiękniejsza pora roku w górach. Zalesione górskie stoki mienią się pięknymi, ciepłymi barwami oferując niezapomniane widoki. 

 

Jesień_punkt widokowy_Mohyla_Snezka_Fot. Destinační společnost pro TO Krkonoše

 

Karkonosze -Mala-Upa-punkt widokowy -lasocki-grzbiet 

 

Jesień_widok z wieży widokowej_Hnedy_vrch_Fot. Destinační společnost 

 

Jesień_Vysoke_nad_Jizerou_Sklenarice_panorama_Kotel_Fot. Destinační společnost pro TO Krkonoše

 

Punkt widokowy nad Malą Úpą
Z górnej stacji wyciągu narciarskiego U Kostela w Górnej Malej Úpie rozciąga się przepiękna panorama, którą warto zobaczyć o każdej porze roku. Z Pomezních boud leżących na czesko-polskiej granicy na wysokości 1050 m n.p.m. można wybrać się na spacer na Śnieżkę żółtym, następnie czerwonym szlakiem turystycznym o długości 7 km.

 

Panorama z wieży widokowej Hnědý vrch
Nieopodal górnej stacji kolejki linowej na Hnědý vrch stoi najwyższa wieża widokowa w Karkonoszach. Została zbudowana w 2009 roku na wysokości 1027 m n.p.m., ma 27 metrów wysokości, a na jej szczyt prowadzi 138 schodów. Nagrodą za ich pokonanie będzie przepiękny widok na główny grzbiet Karkonoszy, zwłaszcza na trzy najwyższe góry – Luční, Studniční i Śnieżkę. Zobaczymy też Pec pod Śnieżką, stok narciarski Javor, Lučiny i Černą horę.

 

Widok na dolinę Modrý důl
Nieopodal schroniska Výrovka roztaczają się piękne widoki w dwóch kierunkach – na zachód na Szpindlerowy Młyn lub na wschód na Modrý důl, malowniczą dolinę o długości 2,5 kilometra. Jest to miejsce częstych lawin, śnieg utrzymuje się tu do początku lata. Z lewej strony doliny zobaczymy szczyt Růžova hora, z prawej Černą horę, a na wprost rozciąga się widok na Pěnkavčí vrch i Rýchory.

 

Punkt widokowy Krakonoš
Zapierający dech w piersiach widok na Kozie Grzbiety rozciąga się z punktu widokowego Krakonoš na czerwonej trasie turystycznej z Luční boudy do Szpindlerowego Młyna. Obok Kozich Grzbietów zobaczymy stąd szczyt Železný vrch, który dominuje nad Szpindlerowym Młynem, górną stację kolejki linowej na Medvědín, kotlinę Labský důl, Śnieżne Kotły, Wielki Szyszak i odbudowywane po pożarze w 2011 roku schronisko Petrova bouda. Tuż za Kozimi Grzbietami, przy dobrej widoczności, można dojrzeć zarys szczytu Ještěd.

 

Punk widokowy przy pomniku Hanča i Vrbaty
Szlakiem turystycznym ze szczytu Zlaté návrší dojdziemy do pomnika poświęconego pamięci czeskich narciarzy Bohumila Hanča i Václava Vrbaty. Stąd rozciąga się wyjątkowy widok na kotlinę Labský důl, na skraju której stoi schronisko Labska bouda. Nad nią wznosi się Łabski Szczyt. Z prawej strony zobaczymy budynek dawnego schroniska Wawel na szczycie Śnieżnych Kotłów. Od 1960 roku mieści się tu nadajnik RTV.

 

Widok na Kotel spod hotelu Skalka
Kotel wznosi się na wysokość 1435 m n.p.m. i jest najwyższą górą zachodnioczeskiego grzbietu Karkonoszy. Dzięki płaskiemu wierzchołkowi wyraźnie asymetrycznym zboczom uważana jest za jedną z najpiękniejszych gór w Karkonoszach. Masyw Kotla od strony południowo-wschodniej podcinają ściany kotłów polodowcowych z bogatą roślinnością górską. Po lewej stronie zobaczymy Łysą Górę (1344 m n.p.m.).

 

Panorama spod figury św. Józefa nad Sklenařicami
Jeden z najbardziej malowniczych krajobrazów zachodnich Karkonoszy można podziwiać spod barokowej figury św. Józefa nad wioską Sklenařice. Rozciąga się stąd piękny widok na dolinę, Łysą Górę, Kotel i Śnieżkę. Wioska Sklenařice powstała wokół najstarszej huty szkła w Czechach Wschodnich, pochodzącej z drugiej połowy XV wieku.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież