Nieoczywistym sposobem zwiedzania czeskich miast może być wizyta na targach warzywnych, które w Pradze, Pilznie i Brnie są bardzo popularne. Nie tylko można tutaj zakupić najwyżej klasy czeską żywność ekologiczną lub świeże kwiaty, ale także spotkać się z miejscowymi ludźmi i dowiedzieć się, co aktualnie dzieje się w mieście. Zakup świeżych lokalnych warzyw i owoców, serów, pieczywa i wędlin od lokalnego sprzedawcy na pewno będzie miłym doświadczeniem. Na bazarku pod gołym niebem zakupimy lokalne specjały, których skosztujemy na miejscu albo przywieziemy do domu jako pamiątki.

 

Brno Zelný trh fot. Unreal Visual

 

Brno Zelný trh fot. Unreal Visual

 

Zelný trh w Brnie jest jedynym miejscem w całych Czechach, w którym klienci przez cały rok – sześć dni w tygodniu znajdą szeroki asortyment lokalnych i importowanych produktów rolnych. Targ ze 130 straganami odbywa się na placu w historycznym centrum miasta. Kilka metrów pod tym placem rozciągają się niesamowite historyczne podziemia, które można zwiedzać z przewodnikiem. Dowiemy się, jak produkty spożywcze były przechowywane w średniowieczu, gdy zamiast lodówek używano podziemnych magazynów na żywność.

 

Jeden z najpopularniejszych targów warzywnych w Czechach liczący 100 straganów znajdziemy na Náplavce w Pradze, na samym brzegu Wełtawy w centrum stolicy. Targ odbywa się w każdą sobotę w godzinach od 8:00 do 14:00. Można tam kupić produkty od sprawdzonych plantatorów i producentów, a także kosmetyki ekologiczne. Przyjemnie spędzony sobotni poranek umili również muzyka na żywo.

 

Targ odbywa się także w każdą sobotę na tak zwanym „Heřmaňáku” na Placu Řezáča (Řezáčovo náměstí) w Pradze. Targ jest sporo mniejszy, a jego motto to „targ bez siatek”. Można tam kupić wysokiej jakości świeżą ekologiczną żywność bezpośrednio od rolników, a także mleko i nabiał, mięso i wędliny, warzywa, zioła, owoce, grzyby, przyprawy, wyroby cukiernicze, miód, oleje, pieczywo i wypieki, domowe jajka od kur z wolnego wybiegu czy kiszone warzywa. Można napić się tam również wyśmienitej kawy. Targ jest otwarty w każdą sobotę od godziny 9:00 do 14:00.

 

W Pradze warto odwiedzić jeszcze rewelacyjne targi, którym Czesi nadali lokalne nazwy: na „Kulaťáku” czyli na Placu Zwycięstwa (Vítězné náměstí), na „Tyláku“ czyli na Placu Tyla (Tylovo náměstí), gdzie zaopatrzyć się można również w produkty ogrodnicze, ceramikę, wełnę lub świeczki, a także na „Jiřáku“ czyli na Placu Jiřího z Poděbrad z przepięknym Kościołem Najświętszego Serca Pana Jezusa, który zaprojektował słynny architekt Jože Plečnik.

 

W Pilznie, na jednym z najpiękniejszych rynków w kraju, można skosztować i kupić wysokiej jakości żywność lokalną. Pilzneński Targ Rolniczy odbywa się zawsze w sobotę od godziny 8:00 do 12:00. Kupując świeże owoce i warzywa, na pewno zwrócimy uwagę na katedrę św. Bartłomieja – gotycką świątynię z najwyższą wieżą kościelną (102 metry) w Czechach. Ważnym zabytkiem na rynku jest także ratusz, wzniesiony w XVI wieku w stylu włoskiego renesansu. _02.05.2024.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież