Na terenie Czech znajdziemy ponad sto klasztorów. Wiele z nich zostało w ostatnich latach wyremontowanych. Niektóre klasztory oferują zakwaterowanie, miejscowe specjały gastronomiczne i piwo. Na turystów czekają także ciekawostki, na przykład unikatowa kopia Całunu Turyńskiego w Klasztorze w Broumovie.

Image
Praha_-_strahov_-_teologicky_sal

 

Image
Praha_strahov_-_strahovsky_klaster

Klasztor na Břevnovie w okresie komunizmu został znacznie zniszczony. Po aksamitnej  rewolucji benedyktynom udało się przy pomocy państwa i klasztorów zagranicznych odnowić budynki klasztorne i w roku 1993 mnisi mogli uroczyście świętować 1000-letnią rocznicę założenia klasztoru. Z tej okazji opactwo břevnovskie zostało podniesione przez papieża do rangi arcyopactwa. Podczas pobytu w Republice Czeskiej w roku 1997, papież Jan Paweł II osobiście odwiedził tutejszy klasztor. Na terenie obiektu możemy zwiedzić barokową bazylikę św. Małgorzaty, kryptę romańską z XI wieku i barokową prałaturę z Salą Terezjańską. Oprócz ciekawych budynków, znajdziemy tu  także piękny ogród.

 

Klasztor Chotěšov  możemy zwiedzać w każdą niedzielę od maja do września oraz podczas imprez. Od klasztoru prowadzi ścieżka edukacyjna „Przyroda i ludzie“, utworzona przez Ośrodek Edukacji Ekologicznej Ametyst.

 

W romantycznej dolinie rzeki Střeli  leży dawny klasztor cystersów  Plasy. Przeszedł on w swych dziejach liczne przebudowy, z których najważniejszą jest przebudowa konwentu według projektu Santiniego i  Dienzenhofera. W budynku konwentu otwarto nową ekspozycję barokową z biblioteką.

 

Klasztor na Strahovie zakonu premonstratensów został założony w roku 1140. Obecny barokowy charakter pochodzi z XVIII wieku. Na terenie klasztoru znajdziemy kościół Wniebowzięcia NMP, Strahovską Galerię Obrazów, Bibliotekę Strahovską i Salę Teologiczną.

 

Zespół klasztorny Rajhrad należy do najciekawszych obiektów zabytkowych na południowych Morawach. Klasztor, który przetrwał wiele wojen, został wspaniale odrestaurowany w pierwszej połowie XVIII wieku. Utworzono tu wówczas samodzielne opactwo. Kościół klasztorny św. Piotra i Pawła stanowi idealny przykład barokowej architektury  Santiniego. W budynku konwentu znajduje się Muzeum Piśmiennictwa na Morawach.

Image
Broumov - zakrystia
 
Więcej informacji znajdziemy na: www.czechtourism.com
12.03.2013

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież