Region turystyczny Morawy Środkowe – Haná, obejmujący powiat ołomuniecki,  miasta: Prostějov, Přerov, Kroměříž, odznacza się barwnym folklorem hanackim i serdeczną gościnnością tutejszych mieszkańców. Do tradycyjnych imprez zaliczyć można Święta Hanackie w Náměsti na Hanie, w Prostějovie i Tovačovie, festiwal folklorystyczny w Chropyni czy Jazdę Królów w Doloplazach i Kojetinie. O życiu i ciężkiej pracy tutejszych mieszkańców dowiemy się odwiedzając Skansen Hanacki w Příkazach.

 

Image
Morawy Środkowe - Ołomuniec

 

Zabytkowe miasta
Sercem regionu jest  Ołomuniec, dawniej siedziba biskupów morawskich, dziś arcybiskupów. Od średniowiecza Ołomuniec był ważnym centrum kulturalnym i administracyjnym. Do znaczących zabytków należą: romański Pałac Przemyślidów, barokowy klasztor Hradisko, będący największym klasztorem norbertańskim w Europie, gotycki kościół św. Morzyca oraz mierząca ponad trzydzieści metrów kolumna Najświętszej Trójcy, wpisana na listę zabytków światowego dziedzictwa UNESCO. Jest ona tak potężna, że wewnątrz jej podstawy może być umieszczona owalna kaplica, www.olomouc-tourism.cz .
 
Nad miastem Kroměříž, zwanym kwitnącym ogrodem Moraw, góruje wczesnobarokowy zamek arcybiskupi z rozległym parkiem i niepowtarzalnym Ogrodem Kwiatowym, symetrycznym, z geometrycznie przystrzyżonymi grządkami, eleganckim ośmiokątnym pawilonem pośrodku. Zamek i ogród zostały wpisane na listę UNESCO w 1998 roku, www.azz.cz .
 
Przysmaki regionalne
Kuchnia hanacka znana jest chyba we wszystkich zakątkach Czech. Mało kto oprze się takim przysmakom, jak ciasta hanackie, świeży, domowy chleb a przede wszystkim słynnym serkom ołomunieckim, prawdziwym rarytasom tutejszej kuchni, które przyjeżdżają posmakować turyści z całego świata. Do tego oczywiście wspaniałe piwo, warzone w tutejszych browarach.
 
Sport i relaks
Ciekawa oferta czeka na miłośników aktywnego wypoczynku. Dzięki równinnemu  ukształtowaniu terenu, Hana jest idealnym miejscem na rodzinne wycieczki piesze i rowerowe. W okolicy można także pojeździć konno, grać w golfa, tenisa, spróbować swych sił na ścianach wspinaczkowych lub wypoczywać nad wodą. A po aktywnie spędzonym dniu, zrelaksować się w jednym z okolicznych uzdrowisk, na przykład w uzdrowisku Teplice nad Bečvą, Slatinice lub w miejscowości Skalka, ze źródłami mineralnymi.

Image
Morawy Środkowe - Kromeryz

Nasza propozycja wycieczki:
1 dzień
Przyjazd do Prostějova, zakwaterowanie, zwiedzanie miasta, www.mestopv.cz, po południu wycieczka nad Zaporę Plumlovską, wypoczynek nad wodą, zwiedzanie zamku Plumlov, www.prostejov.cz.
2 dzień
Jaskinie  Javoříčskie – najbogatsze w Czechach formy stalaktytowe,  www.caves.cz, zwiedzanie przepięknego zamku Bouzov, www.hrad-bouzov.cz, ewentualnie zakładu produkcyjnego i muzeum serów w Lošticach lub zamku w Náměsti na Hanie.
3 dzień
Wycieczka do Ołomuńca, zwiedzanie miasta, ZOO oraz pobliskiego, słynnego miejsca pielgrzymkowego Svatý Kopeček, z monumentalnym kościołem barokowym.


Więcej informacji w języku polskim:  www.czechtourism.com ,  www.ok-tourism.cz , www.czecot.cz .

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież