Uwaga! w Czechach od kilku lat obowiązują surowsze przepisy dotyczące używania opon zimowych! Kierowcy wybierający się do Czech od 1 listopada 2013 do 31 marca 2014 muszą pamiętać o obowiązku posiadania opon zimowych.

 

Image
Horni Blatna, fot.CzechTourism

 

Przepis dotyczy zarówno pojazdów silnikowych o masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony, jak i pojazdów o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony. Głębokość bieżnika w oponach zimowych musi wynosić co najmniej 4 mm dla pojazdów do 3,5 tony oraz co najmniej 6 mm dla pojazdów powyżej 3,5 tony. Przepis nie dotyczy sytuacji, w której było konieczne użycie koła zapasowego (z letnią oponą).

Wymaga się używania opon zimowych, jeśli na jezdni znajduje się zwarta warstwa śniegu, lód czy szadź lub jeśli ze względu na warunki pogodowe można spodziewać się wystąpienia na drodze w czasie jazdy zwartej warstwy śniegu, lodu czy szadzi.  Za brak opon zimowych podczas wyżej wymienionych warunków pogodowych grozi mandat w wysokości 2000 koron (około 340 zł).

Nowelizacja kodeksu o ruchu drogowym bierze wprawdzie pod uwagę warunki atmosferyczne, jeśli jednak na letnich oponach spowodujemy wypadek drogowy, który nie zdarzyłby się podczas jazdy na oponach zimowych, policja weźmie tę okoliczność pod uwagę. Na tym jednak nie koniec – zgodnie z nowymi przepisami, jeśli policja uzna, że kierowca swą dalszą jazdą na nieodpowiednich oponach może spowodować zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz płynności ruchu na drodze, może zakazać kierowcy dalszej jazdy.

W związku z nowym przepisem zalecamy więc kierowcom udającym się do Czech zmianę opon na zimowe, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i oczywiście dla własnego bezpieczeństwa. Nie możemy przecież przewidzieć, jaka pogoda spotka nas w czasie zimowej podróży.
 
12.11.2013

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież