Zlin - miastoTomasza Baty juniora - najsłynniejszego szewca świata
Czeskie miasto Zlin świętuje w tym roku stulecie narodzin Tomasza Baty juniora, syna legendarnego założyciela firmy Bata.
Wystawa Idea Baty – Dziś fantazja, jutro rzeczywistość, Fot. Muzeum Południowo-Wschodnich Moraw
Wystawa Idea Baty – Dziś fantazja, jutro rzeczywistość, Fot. Muzeum Południowo-Wschodnich Moraw
Wystawa Idea Baty – Dziś fantazja, jutro rzeczywistość, Fot. Muzeum Południowo-Wschodnich Moraw
Tomasz Bata Jr. – Szewc na cały świat - taki tytuł nosi unikatowa wystawa zdjęć wielkoformatowych dokumentująca życie osobiste i zawodowe Tomasza Baty juniora. Wystawę można oglądać do końca 2014 roku w atrium Uniwersytetu Tomasza Baty w Zlinie. Ekspozycję "Idea Baty – Dziś fantazja, jutro rzeczywistość" obejrzymy w budynku nr 14 na terenie miasteczka Baty. Zgromadzonych jest tu ponad tysiąc eksponatów prezentujących dzieje zlínskich zakładów oraz historię rzemiosła obuwniczego. Polecamy zwiedzić także słynny wieżowiec Baty, zbudowany pod koniec lat trzydziestych ubiegłego wieku. Był on wówczas drugim co do wysokości budynkiem w Europie. Biuro - winda Baty zostało niedawno starannie wyremontowane. Można tu zobaczyć szereg elementów wyposażenia pochodzących z tamtych czasów, włącznie z umywalką i klimatyzacją. Na najwyższym piętrze budynku znajduje się dostępny przez cały rok taras, z którego rozpościera się panoramiczny widok na kolonię batowskich domków.
Zlin, Fot. Vladimír Kubík
Tomasz Bata stworzył w okresie międzywojennym światowej sławy koncern obuwniczy. Znany był z wprowadzenia amerykańskich metod motywowania pracowników oraz znaczącej automatyzacji produkcji obuwia. Stworzył dla swych podwładnych niezwykły, jak na ówczesne czasy, program socjalny, kulturalny i edukacyjny. Dziś firma Bata zatrudnia niemal 60 tysięcy pracowników w 60 krajach świata i sprzedaje milion par obuwia dziennie. W Zlinie warto zobaczyć willę założyciela obuwniczego imperium, zbudowaną w latach 1909-1911. Wnętrza zdobią liczne perełki architektoniczne. W budynku mieści się Fundacja Tomasza Baty. Wnętrza willi mogą zwiedzać grupy zorganizowane i szkoły, po wcześniejszej rezerwacji. Zwiedzanie jest połączone z wykładem o życiu Baty, historii firmy i willi, a także projekcjami filmowymi. Więcej informacji: muzeum-zlin.cz _10.10.2014.
Zlin_-_wieżowiec Baty, fot. Roman Cestr
Współrzędne:
49°13'31.9"N 17°39'30.2"E
49.225513, 17.658388