Miasto Hradec Králové (50 km od Kudowy Zdroju) zaprasza do jednego z najnowocześniejszych planetariów w Europie. Wspaniałe atrakcje czekają nie tylko na miłośników astronomii, lecz także na dzieci i młodzież szkolną.

 

Planetarium Hradec Kralove 2. Fot. Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové

 

Współrzędne:
50°10'38.2"N 15°50'19.5"E
50.177277, 15.838745

 

 

Planetarium Hradec Kralove 3. Fot. Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové

 

Sercem nowego planetarium o powierzchni ponad 800 m2 jest sala projekcyjna, która pomieści sto osób. Na dwóch piętrach mieszczą się interaktywne wystawy "Mikroświat - makroświat" i "Energia - jej formy i przemiany". Poszczególne części ekspozycji prezentują najważniejsze zjawiska fizyczne.

 

Planetarium Hradec Kralove 4. Fot. Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové

 

Planetarium Hradec Kralove. Fot. Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové

 

Sale planetarium są przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Planowane są także specjalne programy dla osób niewidomych i niesłyszących. Nowy obiekt jest połączony z budynkiem obserwatorium astronomicznego. Planetarium zaprasza publiczność od środy do soboty. W okresie od września do marca program rozpoczyna się od godziny 18. Na gości czekają wykłady, zwiedzanie interaktywnej ekspozycji, projekcje i oglądanie wystawy teleskopów w obserwatorium. Od godziny 20:30 rozpoczynają się teleskopowe pokazy nocnego nieba z tarasu i z kopuły. W pochmurną pogodę odbywają się wirtualne pokazy. Od kwietnia do sierpnia (włącznie) program rozpoczyna się o godzinie 19. Wstęp do planetárium i obserwatorium kosztuje od 30,- do 90,- koron, w zależności od rodzaju programu i wieku uczestników. Szczegółowe informacje znajdziemy na stronie www.astrohk.cz  _18.02.2015

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież