Brama Prochowa (Prašná brána) jest jednym z głównych symboli Pragi. Jej historia jest związana z Władysławem II Jagiellończykiem, który był królem Czech w latach 1471-1516. Z jego inicjatywy przebudowano w Pradze m.in. XIII wieczne fortyfikacje miejskie jak również zamek hradczański.

 

taras widokowy Bramy Prochowej, fot. 16.11.2015., SNW

  

Współrzędne:
50°05'14.2"N 14°25'40.0"E
50.087268, 14.427787

 

Jak Jagiellończyk znalazł się w Pradze? Druga połowa XV wieku to czasy, gdy Polska z sukcesem budowała swoją pozycję w Europie. W 1466 roku król Polski Kazimierz IV Jagiellończyk doprowadził do zakończenia wojny trzynastoletniej z Zakonem Krzyżackim, po czym Polska, po 158 latach, odzyskała dostęp do morza oraz panowanie nad całym biegiem Wisły. Żoną Kazimierza IV Jagiellończyka była Elżbieta Rakuszanka, córka króla Niemiec, Czech i Węgier Albrechta II Habsburga. Mieli trzynaścioro dzieci. Czterech z sześciu synów było królami, a wszystkie córki zostały wydane za mąż za władców panujących na zachodzie. Bratem Elżbiety Rakuszanki był Władysław Pogrobowiec, który panował w Czechach od 1453 do 1457 roku. Po nim tron w Czechach objął członek nacjonalistycznego ruchu husytów Jerzy z Podiebradów, który rok przed swoją śmiercią, w zamian za pomoc Polaków w walce z królem węgierskim i obietnicę, że nowo wybrany król unormuje stosunki utrakwistów z papieżem Sykstusem IV i spłaci długi ciążące na czeskim skarbie, wyznaczył 14 letniego Władysława II, pierworodnego syna Kazimierza IV Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki, na następcę tronu czeskiego. Wiele źródeł podaje, że Władysław był słabym królem, ale, jakby nie patrzeć, panował przez 45 lat i pozostawił w Czechach i na Węgrzech wiele śladów swoich architektonicznych inicjatyw.

 

Brama Prochowa (Prašná brana), fot. CzechTourism

 

Brama od około 1715 roku była magazynem prochu, stąd jej obecna nazwa. Na początku XIX wieku, architekt Josef Mocker, nadał jej nowy wygląd, zachowując jednocześnie oryginalne elementy i późnogotyckie zdobienia. Obecnie ma 65 metrów wysokości i jest jednym z ciekawszych punktów widokowych (panoramatická vyhlídka).

 

wejście na wieżę Bramy Prochowej, fot. 16.11.2015., SNW

 

wejście na wieżę Bramy Prochowej, fot. 16.11.2015., SNW

 

Obiektem opiekuje się MUZEUM HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY. Bilety można kupić tylko w Prochowej Bramie, na pierwszym piętrze. Istnieje możliwość zakupu biletów na prezent. Bilet normalny -  90 CZK, ulgowy - 65 CZK, rodzinny - 250 CZK, grupowy 10-30 CZK/osoba, wydarzenia kulturalne 50 CZK/osoba.

Na wieżę można wejść codziennie: od listopada do lutego w godz. 10 - 18,  w marcu 10 - 20, od kwietnia do września 10 - 22, w październiku 10 - 20.

 

Praga, Brama Prochowa (Prašná brana), fot. 16.11.2015., SNW

 

Praga jest miastem, gdzie punkty widokowe nie są rzadkością. Brama Prochowa (Prašná brána) znajduje się na Starym Mieście, obok Miejskiego Domu Reprezentacyjnego (Obecní dům). Do Ratusza Staromiejskiego, następnego ciekawego miejsca, z którego można obserwować miasto z góry, jest zaledwie 500 metrów, piechotą - 6 minut. Zobacz również panoramę Pragi z nadajnika telewizyjnego oraz wieżę Petrin (Petřínská rozhledna).

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież