Dolní Morava proponuje spacery w obłokach. Tuż przy granicy z Polską (19 km z Międzylesia, 38 km z Bystrzycy Kłodzkiej) 5.12.2015 roku otwarto niezwykłą atrakcję – Ścieżkę w obłokach - trasę widokową o wysokości 55 metrów, zbudowaną na górze Slamník (1116 m n.p.m.).

 

Ścieżka w obłokach - Dolní Morava, fot. 31.10.2015 r. CzechTourism

 

Lokalizacja - współrzędne:

50°08'59.6"N 16°49'42.4"E
50.149876, 16.828440

 

Obiekt jest wykonany z drewna modrzewiowego i stali. Wznosi się ponad porastającym górę świerkowym lasem. Całkowita długość trasy wynosi 750 metrów. Jest ona dostępna dla osób na wózkach inwalidzkich i wózków dziecięcych. Z góry rozciąga się piękny widok na masyw Králickiego Śnieżnika, dolinę rzeki Moravy, a nawet na Jesioniki, Suchý vrch i Karkonosze ze Śnieżką. Na odważnych turystów czeka kryta zjeżdżalnia z okienkami o długości 101 metrów. Zimą, ze względów bezpieczeństwa, zjeżdżalnia jest nieczynna.

 

Ścieżka w obłokach - Dolní Morava, fot. 31.10.2015 r. CzechTourism

 

Ścieżka w obłokach - Dolní Morava, fot. 31.10.2015 r. CzechTourism

 

Trasa powstała w pobliżu schroniska Slaměnka i górnej stacji kolejki linowej Sněžník. Można dotrzeć do niej kolejką lub pieszo niebieskim szlakiem turystycznym. Atrakcja będzie czynna przez cały rok, w sezonie zimowym w godzinach od 10:00 do 16:00. Ceny: Osoba dorosła 290 koron (43 zł), bilet rodzinny (2 osoby dorosłe + maks. 3 dzieci) 650 koron (97 zł). W cenie przejazd kolejką linową w obie strony. Aktualne informacje w języku polskim znajdziemy na stronie resortu relaksu i sportu Dolní Morava.

 

Zobacz również w okolicy:

 

1.) Wejście na Kralicki Śnieżnik

Wyruszamy z Dolní Moravy, oznaczoną trasa turystyczną, długość wynosi około 14 km. Możemy też wjechać kolejką linową od Wellness hotelu Vista aż na szczyt Slamník, skąd jest już tylko 6 - 7 km na szczyt Králickiego Śnieżnika. Zobaczymy tam rzeźbę słoniątka, która stała się nieoficjalnym symbolem szczytu. W pobliżu ma swe źródło na wysokości 1390 m rzeka Morava. Ponieważ szczyt nie jest porośnięty drzewami, rozciąga się stąd piękny widok na Polskę, na Góry Rychlebskie i Jesioniki , a także na Suchý vrch i Góry Orlickie. Dzięki odpowiedniej wysokości nad poziomem morza, występuje tu też roślinność alpejska – wiele chronionych gatunków.

 

2.) Do źródła rzeki Tichá Orlice

Wyruszamy z Dużego Rynku ( Velké náměstí) w Králíkách. Zaprowadzi nas zielona trasa turystyczna aż na górę, do Klasztoru. Przy pięknej pogodzie z tego miejsca rozciąga się piękny widok na masyw Kralickiego Śnieżnika i okolice miasta Králíky. Od Klasztoru wyruszymy po żółtej trasie obok wieży widokowej Val, skręcimy do źródła Tiché Orlicy. Okrążymy szczyt Jeřáb i przejdziemy obok kaplicy św. Trójcy, następnie wrócimy żółtą trasą w stronę Klasztoru, a potem do Kralików.

 

3.) Trasa edukacyjna Betonowa Granica

Trasa edukacyjna zaczyna się i kończy w Mladkovie na rynku, wiedzie po trasach czerwonej, zielonej i żółtej. Ma długość 15 km i znajdziemy na niej 23 tablice informacyjne. Prowadzi do Muzeum Fortyfikacji Czeskich - twierdzy Bouda i do Muzeum Vysoký kámen, w pobliżu których znajduje się też Muzeum Wojskowe Lichkov. Na trasie zobaczymy liczne obiekty fortyfikacyjne._12.01.2016.

 

Zobacz informację z 31.01.2022.Najdłuższy na świecie most wiszący powstaje tuż przy polskiej granicy.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież