Morawski Kras, leżący na północ od Brna, należy do najważniejszych terenów krasowych w środkowej Europie. Odkryto tu ponad 1100 jaskiń, z których pięć jest dostępnych dla zwiedzających. Jaskinie Punkvy i prowadzące do niej trasy turystyczne są czynne także w sezonie zimowym.

 

 

Moravsky-kras. fot.  Libor Sváček

 

Najliczniej odwiedzane są Jaskinie Punkvy z przepaścią Macocha, o głębokości 138 metrów. Rocznie przybywa tu około 200 tysięcy turystów z całego świata. Długość wszystkich korytarzy Jaskiń Punkvy wynosi około 4,5 kilometra. Dla turystów udostępnionych jest 1260 metrów, z których 440 metrów pokonuje się łodzią.

 

Morawski Kras, Jaskinia Punkvy. © Fot. Petr Zajíček SJČR

 

Jaskinie znajdują się w kanionie krasowym Pustý žleb, 2 km od centrum informacji i restauracji Skalny Młyn, kierując się w górę rzeki Punkvy. Jeśli nie mamy ochoty na spacer, do jaskiń możemy podjechać kolejką turystyczną. Podczas prawie godzinnej wycieczki zwiedzimy olbrzymie groty i korytarze zdobione stalaktytami i stalagmitami, wiodące aż na dno przepaści Macocha. Tam czeka nas rejs łodzią po głębokiej, podziemnej rzeczce Punkvie. Po drodze zatrzymamy się, aby zwiedzić Grotę Masaryka, słynącą z najpiękniejszych nacieków skalnych.

 

Morawski Kras, Jaskinia Punkvy. © Fot. Petr Zajíček SJČR

 

Współrzędne:
49°22'15.5"N 16°43'33.6"E
49.370973, 16.725998

 

Jaskinie Punkvy będzie można zwiedzać zimą codziennie, oprócz poniedziałków, w godzinach od 8:40 do 14. Z uwagi na duże zainteresowanie turystów, polecamy wcześniejszą rezerwację. Więcej na stronie Jaskinie Punkvy. _29.12.2016.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież