Korowody karnawałowe we wsiach regionu Hlinsko, leżącym niedaleko Pardubic we wschodnich Czechach, zostały wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Głównymi postaciami biorącymi udział w pochodach przebierańców są: Turcy, żonka, słomiane kukły, rakarz, kominiarze i niedźwiedź. Każdego roku w lutym barwny korowód wędruje po wioskach Vortová, Studnice, Hamry i Blatno. W skansenie na Wesołym Pagórku (czes. Vesely Kopec) możemy obejrzeć stałą ekspozycję tutejszych masek karnawałowych.

 

Hlinsko. fot. Destinační společnost Východní Čechy

 

Hlinsko. fot. Destinační společnost Východní Čechy

 

We wtorek karnawałowy (sześć tygodni przed Wielkanocą) następuje tradycyjne pożegnanie okresu zabaw. Dzieci ze wszystkich miejscowych szkół uczestniczą w barwnych pochodach, którym towarzyszy wesoła muzyka i zabawa. Kolejnym świętem jest tak zwana Czarna Niedziela, dwa tygodnie przed Wielkanocą, z którą wiąże się tradycja wyrzucenia Śmierci. Zwyczaj ten należy do najstarszych tradycji ludowych w Czechach, jego korzenie sięgają czasów pogańskich. Dziewczęta ze słomy i starych ubrań wykonują kukłę Śmierci. Ozdabiają ją naszyjnikami ze skorupek jaj i wędrują z nią po skansenie, śpiewają i kolędują. Śmierć zostaje następnie zaniesiona nad rzekę i utopiona jako symbol pożegnania zimy.

 

Veselý Kopec fot.  Destinační společnost Východní Čechy

 

Współrzędne:
49°45'47.9"N 15°54'22.0"E
49.763301, 15.906118

 

Po symbolicznym rozstaniu z zimą rozpoczynają się przygotowania do Wielkanocy. Dawne zwyczaje świąteczne każdego roku ożywia skansen na Wesołym Pagórku, w którym możemy podziwiać także rozległą ekspozycję architektury ludowej. Więcej informacji o regionie i tradycjach znajdziemy na stronie Czechy Wschodnie _04.01.2018

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież