W Republice Czeskiej turyści mają niepowtarzalną szansę odwiedzić nie tylko zamki i pałace należące do starych czeskich rodów szlacheckich, ale także rezydencje, w których szlachta mieszka do dziś. Zapraszamy na wycieczkę do siedzib Schwarzenbergów, Sternbergów, Lobkowiczów i Kinskych. 

 

Zamek Orlik. fot. Jiří Jiroušek

 

Schwarzenbergowie 

Schwarzenbergowie należą do znaczących europejskich rodów szlacheckich, które odegrały ważną rolę w czeskiej historii. W przeszłości byli właścicielami wielu zamków i pałaców na ziemiach czeskich, a niektóre z nich można odwiedzać nawet dzisiaj. Od 1660 roku w ich posiadaniu znajdował się południowoczeski pałac Třeboň, który wzbogacili o barokowe budowle, zwłaszcza na dziedzińcu zewnętrznym. Książęcy ród Schwarzenbergów był właścicielem pałacu aż do 1940 roku, do czasu zajęcia budynku przez gestapo. Po wojnie w 1947 roku třeboňski pałac został znacjonalizowany. Obecnie obiektem zarządza Narodowy Instytut Dziedzictwa i oferuje zwiedzającym 3 trasy oraz historyczne ekspozycje. Państwowy Zamek i Pałac Czeski Krumlov jest po Zamku Praskim drugim co do wielkości zamkiem i kompleksem pałacowym w Republice Czeskiej. W latach 1719-1947 był w posiadaniu rodziny Schwarzenbergów, która w drugiej połowie XVIII wieku dokonała jego przebudowy w stylu wiedeńskiego baroku. Od 1871 roku rodzina przeniosła się do pałacu Hluboká, Krumlov stracił więc na swoim znaczeniu. Pałac Hluboká należał do Schwarzenbergów od 1661 roku i szybko stał się siedzibą rodu. Dziś jest jedną z największych atrakcji turystycznych w Czechach. Nadal w posiadaniu tego arystokratycznego rodu jest także południowoczeski zamek Orlík, który Od kwietnia do października na zwiedzających czekają 3 trasy obejmujące pomieszczenia muzeów, empirowe sale reprezentacyjne i sale myśliwskie.

 

Zamek Hluboka. fot. Libor Sváček

 

Zamek Český Šternberk. fot. Libor Sváček


Sternbergowie
Sternbergowie to pradawny czeski ród szlachecki, o którym pierwsza udokumentowana wzmianka pochodzi z drugiej połowy XII wieku. Obecnie rodzina troszczy się o kilka zamków i pałaców. Przez cały rok można zwiedzać, oprócz prywatnych apartamentów rodziny, środkowoczeski gotycki zamek Český Šternberk. Barokowy pałac Jemniště, położony na południowy wschód od Pragi, jest także dostępny dla zwiedzających, a na trasie zwiedzania można obejrzeć 9 sal i pokojów, a na koniec, na parterze, kaplicę św. Józefa. W 1694 roku rodzina Sternbergów kupiła pałac Častolovice w Czechach Wschodnich i jest on w ich posiadaniu do dziś. Obecna właścicielka Diana Phipps Sternbergowa nadal mieszka w pałacu i pracuje nad jego zarządzaniem i doskonaleniem. W 15 komnatach zachodniego skrzydła mieści się wystawa, prezentująca sposób życia szlachty w okresie od renesansu, przez barok aż po biedermeier z lat 1815 - 1848.


Lobkowiczowie
Lobkowiczowie to staroczeska rycerska, a później dworska szlachta, której korzenie sięgają końca XIV wieku. Zamek Nelahozeves, położony zaledwie 35 km na północ od Pragi, po zmianach ustrojowych został zwrócony rodzinie, która udostępniła tutaj zwiedzającym całą słynną kolekcję Lobkowiczów i wspaniałe pomieszczenia zamkowe. Można więc zapoznać się z codziennym życiem wpływowej rodziny szlacheckiej w XIX wieku w Czechach. Kolejny budynek należący do rodu Lobkowiczów znajduje się na terenie Zamku Praskiego. Jest to Pałac Lobkowiczów i stanowi jedyną częś
Zamku Praskiego, będącą w prywatnych rękach. Pałac jest dostępny dla zwiedzających, a obejrzeć tu można kolekcję dzieł sztuki rodu Lobkowiczów. Warto także odwiedzić, należący do rodziny, zamek w Mielniku, który jest dominantą środkowoczeskiego miasta Mielnik. Niektóre części budowli są dostępne dla zwiedzających, szczególnie te, w których mielnicka gałąź rodu Lobkowiczów zgromadziła kolekcje dzieł sztuki. Można tutaj zobaczyć obrazy czeskich mistrzów baroku, ale także sgraffitti z 1553 roku, należące do najstarszych w Czechach!


Kinscy
Ród Kinskych to staroczeski rycerski, a później hrabiowski i książęcy ród szlachecki, pochodzący z początku XIII wieku. W XVIII wieku Kinscy należeli nawet do wiodącej arystokracji środkowoeuropejskiej. Ich pałac w stylu empire, Nowy Zamek w Kostelci nad Orlicí w Czechach Wschodnich, pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku i jest pod ochroną, jako zabytek kultury Republiki Czeskiej. Kiedy w 1991 roku wrócił do rodziny Kinskych, znajdował się w fatalnym stanie. Josef Kinsky stopniowo odnowił wszystkie budynki w kompleksie pałacowym, a jego syn František Kinsky przeprowadził renowację budynku głównego i udostępnił go zwiedzającym. Pałac jest dostępny dla publiczności i oferuje trasę zwiedzania Życie w stylu biedermeier, wystawy w Galerii Kinsky, koncerty i festiwale. Podczas zwiedzania może nas spotkać niespodzianka - od czasu do czasu po pałacu oprowadza gości sam właściciel František Kinsky! Więcej informacji: czechtourism.com

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież