Odkrycie ! W Archiwum Państwowym w Szczecinie znajduje się ciekawa mapa Pragi. Na mapie nie ma daty, ale w tytułowym kartuszu, otoczonym alegorycznymi postaciami, widnieje nazwisko kartografa, miedziorytnika i wydawcy - Matthäus Seutter. Jest też wymienione miasto - Augsburg, w którym Matthäus Seutter urodził się 20.09.1678 roku i zmarł w marcu 1757 r. Można więc przyjąć, że mapa Pragi została wykonana w pierwszej połowie XVIII wieku, najprawdopodobniej w latach trzydziestych. Mapa ma wielkość 49 cm x 57 cm i widać na niej Wełtawę (Moldau), Wyszehrad (Wischerad), ludzi na Moście Karola i mury twierdzy wokół miasta. Tytuł mapy jest po łacinie i niemiecku, a nazwy miejsc i ulic w języku niemieckim.

 

Mapa Pragi M. Seuttera, tytułowy kartusz otoczonym alegorycznymi postaciami, fot. 20 marzec 2019. SNW.

 

Most Karola w Pradze na mapie M. Seuttera, fot. 20 marzec 2019. SNW.

 

fot. 20 marzec 2019. SNW.

 

Matthäus Seutter był jednym z najbardziej płodnych wydawców swoich czasów. Cesarz Karol VI nadał mu tytuł „Cesarskiego Geografa”. Do jego ciekawszych map należy m.in.: Paryż, 1720 r, Atlas Geographicus oder Accurate Vorstellung der ganzen Welt, 1725 r, The Attack of Love, 1730 r., Grosser Atlas, 1734, Gotha - miasto w Turyngii, ok. 1738 r., Germania Augustiniana ... Bohemiae, Moraviae, Poloniae Hungariae, et Hyberniae pertinentibus ... sculpsit et vendit Matthaeus Seutter Chalc. G. M. Seutter jun. sc., 1740 r., Atlas minor, 1744 r. oraz Hamburg z około 1750 r.

 

Matthäus Seutter nauki pobierał u znanego rytownika i kartografa Johanna Baptisty Homanna w Norymbergi. Na początku XVIII wieku powrócił do Augsburga i założył własną firmę (M. Seutter I.R.K.M.G. in Augsburg). Po jego śmierci firmę przejął syn, potem zięć Lotter, który również stał się jednym z najwybitniejszych kartografów swoich czasów.

 

Praga, celeberrima et maxima totius Bohemiæ metropolis et iniversitas florentissima ad Muldam Fl. [cartographic material] = Prag, die berühmtest u. grösseste Haupt-Stadt u. florisanteste Universität des Königreichs Böhmen / verfertiget u. verlegt von M. Seutter, I.R.K.M.G., in Augspurg. 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież