Najpiękniejsze wieże widokowe w Czechach
Amatorzy wspinaczek i zapierających dech w piersiach widoków znajdą w Czechach ponad 600 wież widokowych. Niektóre powstały już w XIX wieku. Pomiędzy dwoma ważnymi świętami państwowymi w Czechach – od 28 września (Święto Państwowości Czeskiej) do 28 października (Dzień Odzyskania Niepodległości) przyroda i pogoda zachęcają do wycieczek, dlatego w Czechach październik jest miesiącem wież widokowych (w 2023 roku 12. edycja tego wydarzenia). Do akcji włącza się ponad 120 obiektów w całych Czechach, które szykują dla odwiedzających konkursy z nagrodami i inne atrakcje.
Wieża widokowa Dušana Jurkoviča na górze Karlův kopec, Rožnov pod Radhoštěm. Fot. Michaela Jilkova
Unikatową wieżę zobaczymy w Rožnově pod Radhoštěm, na górze Karlův kopec, nieopodal Skansenu Wołoskiego. Jest dziełem słynnego architekta Dušana Jurkoviča. Ze szczytu Poledník na Szumawie do roku 1990 spoglądali jedynie żołnierze Armii Czechosłowackiej. Po opuszczeniu terenu Szumawy przez wojsko, ściśle tajny obiekt został przebudowany. Dziś turyści mogą z 37-metrowej wieży podziwiać krajobraz regionu, a w piękną pogodę także szczyty Alp.
Lednice-Valtice, minaret. Fot. Jiří Jiroušek
Najstarszą budowlę, służącą dziś jako wieża widokowa, znajdziemy na południu Moraw, w miejscowości Lednice, w parku pałacowym. W roku 1802 Liechtensteinowie wznieśli tu minaret o wysokości 60 metrów. Po pokonaniu 302 schodów rozciągnie się nam przed oczami widok na Palavę i park lednicko-valticki. Wieża jest czynna dla zwiedzających od kwietnia do października.
Najstarsza kamienna wieża widokowa w Czechach została zbudowana w 1825 roku na zboczu góry Kleť (na południu Czech), w pobliżu Czeskiego Krumlova. Oferuje wyjątkowy widok na Czeskie Budziejowice, jezioro Lipno, a w piękną pogodę nawet na Alpy.
Poledník, Szumawa. Fot. Ladislav Zemanek
Ze szczytu Poledník na Szumawie (południowe Czechy) do roku 1990 spoglądali jedynie żołnierze Armii Czechosłowackiej. Ściśle tajny obiekt wojskowy został, po opuszczeniu przez wojsko, przebudowany i dziś turyści mogą z 37-metrowej wieży podziwiać krajobraz regionu, a w piękną pogodę nawet dostrzec Alpy.
Wieża widokowa Jedlová. Kraj Ustecki, północne Czechy, Fot. Shutterstock
Praga, Petřín. Fot. Mistervlad
Praga, Petřín. Fot. Libor Sváček
60-metrowa wieża widokowa na Petřínie w Pradze, z roku 1891, jest pięć razy mniejszą kopią paryskiej wieży Eiffla. Na wzgórze Petřin, najwyższe wzniesienie w Pradze (327 m n.p.m.) można wjechać kolejką. Na szczyt wieży widokowej prowadzi 299 stopni, warto jednak je pokonać, by z góry podziwiać widok na miasto.
Z wieży telewizyjnej znajdującej się w praskiej dzielnicy Žižkov, w ładną pogodę rozciąga się widok na odległość około 100 kilometrów.
Beskidy, Javornik. Fot. Destinační management turistické oblasti Beskydy-Valašsko o.p.s
153 schody prowadzą na kamienną wieżę na Děčínskim Sněžníku (północno-zachodnie Czechy), wzniesioną w roku 1864, z której możemy zachwycać się panoramą Czeskiej Szwajcarii.
Ze stacji meteorologicznej, usytuowanej na najwyższym szczycie Czeskiego Średniogórza Milešovcach (837 m n.p.m.), istniejącej już od ponad 100 lat, w ładną pogodę rozciąga się wspaniały widok na Karkonosze, góry Izerskie i Pragę.
Piękny widok na Karlowe Wary rozciąga się z wieży widokowej Diana. Z miasta pod wieżę dojedziemy kolejką.
Najwyższa góra Moraw Pradziad (1492 m n.p.m.) przyciąga turystów już w XIX wieku. W miejscu dawnej wieży widokowej powstał w latach siedemdziesiątych XX wieku nowoczesny nadajnik telewizyjny, przypominający startujący rakietoplan. Z tarasu widokowego zobaczymy pasmo Jesioników, a w ładną pogodę także Tatry.
Jeszczed. fot. Milan Drahonovsky
Za wieżę telewizyjną na Jeszczedzie w Górach Izerskich architekt Karel Hubáček otrzymał w roku 1969 prestiżową nagrodę Perreta, przyznawaną przez Międzynarodową Unię Architektów. Obiekt, w którym znajduje się hotel z restauracją, stał się symbolem Liberca, położonego pod szczytem Jeszczedu.
Dolni Morava, ścieżka w obłokach. fot. dolnimorava
W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się ścieżki w koronach drzew lub trasy w obłokach. W ośrodku górskim Dolní Morava tuż przy granicy z Polską (19 km od Międzylesia) znajdziemy trasę widokową na górze Slamník, na wysokości 1116 m n.p.m. Całkowita długość trasy wynosi 750 metrów. Trasa jest dostępna dla osób na wózkach inwalidzkich i wózków dziecięcych. Z góry rozciąga się piękny widok na masyw Králickiego Śnieżnika, dolinę rzeki Moravy, a nawet na Jesioniki i Karkonosze ze Śnieżką. Na odważnych turystów czeka kryta zjeżdżalnia o długości 101 metrów.
Podobna wieża widokowa 'Ścieżka w Koronach Drzew' znajduje się w Karkonoszach, na obrzeżach Jańskich Łaźni, około 30 kilometrów od polskiej granicy. Drewniana konstrukcja ma 45 metrów wysokości i na jej szczyt wiedzie ścieżka dydaktyczna o długości ponad 1500 metrów, na której znajdziemy tablice z informacjami o karkonoskiej faunie i florze. Ze szczytu roztacza się piękna panorama zalesionych gór. Dodatkową atrakcją jest zjeżdżalnia o długości 80 metrów, z której chętnie korzystają nie tylko najmłodsi – podobno do 2023 roku najstarszy amator zjazdu liczył 85 lat! Obiekt jest pozbawiony barier, na szczyt prowadzi łagodne podejście, więc pokonanie trasy z wózkiem dziecięcym czy na wózku inwalidzkim nie stanowi problemu. Wózek inwalidzki można także bezpłatnie wypożyczyć w kasie biletowej. Tradycyjnie jesienią na seniorów i rodziny z dziećmi czekają promocje. W październiku 2023 roku seniorzy do jednego zakupionego biletu otrzymają drugi darmowy. Natomiast dzieci do lat 14 przez cały listopad mają bezpłatny wstęp. Szczegółowe informacje / rezerwacje biletu TUTAJ.
Podobna trasa znajdują się także w ośrodku Lipno na Szumawie.
Lipno trasa w koronach drzew. Fot. LIPENSKO
Trasa w koronach drzew w Jańskich Łaźniach w Karkonoszach. fot. Petr Mareš
Warto także wyruszyć na wycieczkę trasą edukacyjną Beskidzkie Niebo w miejscowości Horečky koło Frenštátu pod Radhoštěm. Całkowita długość trasy wynosi 1800 metrów. W ekspozycji umieszczonej w amfiteatrze zobaczymy sylwetki ptaków drapieżnych, przespacerujemy się drewnianym mostkiem nad wąwozem potoku Vlčák oraz trasą w koronach drzew - najatrakcyjniejszym odcinkiem całej ścieżki edukacyjnej, o długości 85 metrów i szerokości 1,8 metra.
Amatorom widoków z lotu ptaka polecamy także odwiedzić wieżę widokową Velký Javorník, która otrzymała wyróżnienie w kategorii „Drewniany budynek roku 2015”. Góra Velký Javorník jest jedną z najwyższych w Beskidzie Morawsko-Śląskim, znajduje się pomiędzy Frenštátem pod Radhoštěm i Rožnovem pod Radhoštěm. Chociaż celem turystów jest najczęściej pobliski Radhošť, Velký Javorník jest także często odwiedzanym szczytem – rocznie przybywa tu około 30 tysięcy turystów. Z wieży widokowej rozciąga się bowiem przepiękny widok na Beskidy – Łysą Górę, Smrk, Radhošť i na Jesioniki. Całkowita wysokość wieży wynosi 25,915 m, są tu dwa tarasy widokowe – pierwszy na wysokości 15,295 m a drugi na wysokości 20,245 m. Więcej informacji: TUTAJ