Berliński Ogród Botaniczny (Botanischer Garten Berlin) znajduje się w dzielnicy Lichterfelde i zajmuje teren o powierzchni 43 ha. Pod względem ilości występujących tu gatunków roślin jest uważany za trzeci na świecie. Ilość zgromadzonych gatunków roślin szacowana jest na ponad 22 tysiące. W założeniu projektanta i pierwszego dyrektora Ogrodu, Adolfa Englera, miał być ogrodem krajobrazowym. Można tu zwiedzić m.in. trzy parki geograficzne (Azja, Europa, Ameryka), Arboretum, dział z roślinami leczniczymi położony na terenie uformowanym w kształcie ludzkiego ciała, Ogród Zapachu i Dotyku z tabliczkami opisanymi również w języku Braille’a. Ponadto na terenie znajdują się: Muzeum Botaniczne oraz szklarnie.


Ogród Botaniczny w Berlinie, wejście przy Königin-Luise-Straße 6-8, fot. 5.05.2018 SNW

 

Plan Ogrodu Botanicznego w Berlinie, fot. 5.05.2018 SNW

 

Pierwotnie (w 1679 roku) Berliński Ogród Botaniczny znajdował się przy Potsdamer Straße i funkcjonował jako ogród do uprawy chmielu dla książęcego browaru, a także jako sad i ogród warzywno-ziołowy. W 1809 roku ogród został przekazany pod zarządzanie Uniwersytetu Humboldta i od tego czasu zaczął funkcjonować jako Ogród Botaniczny. Po 1888 roku ogród został przeniesiony w nowe miejsce, gdzie znajduje się do chwili obecnej. Zmiana lokalizacji związana była z potrzebą rozszerzenia terenu pod nasadzenia roślin i założenie arboretum. Ponadto pierwotna lokalizacja okazała się niekorzystna ze względu na rozwój zabudowy miast Berlina i Schöneberg  (obecnie dzielnica Berlina) i związane z tym zanieczyszczenie powietrza oraz obniżanie się poziomu wód gruntowych. W miejscu dawnego ogrodu znajduje się dzisiaj park imienia Heinricha von Kleista.

 


Ogród Botaniczny w Berlinie, fot. 5.05.2018 r., SNW

 

Rośliny wodne i bagienne, fot. 5.05.2018 r., SNW

 

Rośliny wodne i bagienne, fot. 5.05.2018 r., SNW

 

Ogród Zapachu i Dotyku, fot. 5.05.2018 r., SNW

 

Na terenie Ogrodu znajduje się kompleks 14 połączonych ze sobą szklarni. Największa z nich, wielka szklarnia roślin tropikalnych (wysoka na 23 m,  długa na 60 m) wybudowana została 1907 roku i należy do największych tego typu obiektów na świecie. Szklarnie podzielone zostały na różne działy, przechodząc z jednej do drugiej zmienia się wilgotność i temperatura. Można w nich zobaczyć m.in. kaktusy, orchidee, rośliny mięsożerne i wiele innych z różnych szerokości geograficznych. 

 

Widok na Wielką Szklarnię Roślin Tropikalnych, fot. 5.05.2018 r., SNW

 

Szklarnie, fot. 5.05.2018 r., SNW

 

Szklarnie, fot. 5.05.2018 r., SNW

 

Muzeum Botaniczne, fot. 5.05.2018 r., SNW

 

Arboretum, fot. 5.05.2018 r., SNW

 

Park Geograficzny - Europa, fot. 5.05.2018 r., SNW

 

Park Geograficzny - Azja, fot. 5.05.2018 r., SNW

 Ogród Botaniczny w Berlinie, fot. 5.05.2018 r., SNW

 

Ogród Botaniczny w Berlinie, fot. 5.05.2018 r., SNW

 

Do ogrodu można wejść z dwóch stron, jedno wejście położone jest przy Königin-Luise-Straße 6-8, drugie przy Unter den Eichen 5-10. Wejście do Ogrodu jest płatne, bilet normalny za 6 € uprawnia do zwiedzania wszystkich obiektów prócz Muzeum Botanicznego, do którego należy wykupić osobny bilet, normalny 2,5 €, (informacja o cenach z roku 2018). Warto sprawdzić cenniki przy większych grupach ponieważ obowiązują ciekawe zniżki rodzinne, grupowe itd. Na zwiedzanie ogrodu, szklarni i muzeum można spokojnie przeznaczyć cały dzień. Na teren nie można wprowadzać zwierząt, a także zabronione jest poruszanie się na rowerach i rolkach. Obiekty znajdujące się na terenie ogrodu są przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Przy wejściach znajdują się także darmowe wózki dla osób niepełnosprawnych. W Berlińskim Ogrodzie Botanicznym organizowane są ciekawe imprezy cykliczne, np. "Botanische Nacht" - więcej informacji na stronie www ogrodu.

 

Ogród Botaniczny w Berlinie, fot. 5.05.2018 r., SNW

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież