Na drodze wodnej ze Szczecina do Berlina różnice w poziomie wody wyrównuje kilka śluz. Najbardziej spektakularna jest śluza windowa w Niederfinow. W Hohensaaten jest mniejsza, ale nie mniej ciekawa - Schleuse Hohensaaten West - ponieważ unosi zasuwy najpierw pionowo do góry, po czym obraca je o 90 stopni i zatrzymuje w poziomie. To prawdopodobnie jedyna taka śluza w Europie.

 

Schleuse Hohensaaten West - Zachodnia śluza w Hohensaaten, fot. 17.06.2019., SNW

 

Zasuwy podtrzymują solidne wieże z 1952 roku. Gdy dzwonek i światło umieszczone na wieżach informują, że zasuwa zaraz się podniesie, to jest to też sygnał dla ptaków. Podlatują nisko, krążą blisko tafli wody albo czekają by zjeść coś z uniesionego sitka - z otwartej zasuwy, gdy woda wycieknie z komór. Zdarza się, że woda kapie na przepływające jednostki. 

 

 Zachodnia śluza w Hohensaaten, fot. 17.06.2019., SNW

 

Zachodnia śluza w Hohensaaten, fot. 17.06.2019., SNW

 

Wąska, długa wyspa w Hohensaaten, tylko na niektórych mapach zaznaczona jako Schleuseninsel (Schleusen, liczba mnoga od Schleuse [śluzy] + Insel [wyspa] czyli "wyspa śluz") to działający zabytek hydrotechniki, część śluzy Schleuse Hohensaaten West, ściana komory, tak długiej, że można przeprowadzić przez śluzę kilka jednostek jednocześnie. Lokalizacja: 52°52'32.5"N 14°09'01.6"E

 

 Zachodnia śluza w Hohensaaten, wzdłuż śluzy droga pieszo - rowerowa, fot. 17.06.2019., SNW

 

Przy śluzie w Hohensaaten prawie zawsze zacumowane są barki lub statki. Brzegi wyspy i kanału są umocnione i oświetlone. Pachołki cumownicze rozmieszczone są co kilka metrów i nawet głęboko zanurzone jednostki mogą tu podpłynąć, tak by można było bez trapu wyjść na ląd.

 

  

Śluza w Hohensaaten, fot. 17.06.2019., SNW

 

 

W Hohensaaten są dwie śluzy: Hohensaaten West łączy Wriezener Alte Oder i kanał HoFriWa, obok Hohensaaten Ost łączy Odrę i Wriezener Alte Oder. To ważne skrzyżowanie dróg wodnych i ciekawe miejsce na wycieczki rowerowe, fot. 17.06.2019., SNW

 

Ze Szczecina (np. z MARINY NorthEast) do Berlina można popłynąć Odrą Zachodnią. Mijamy Pomorzany, Ustowo i Kurów, Siadło Górne, Moczyły, Pargowo, Mescherin i tuż za Gartz, obok Friedrichsthal (nieopodal, po polskiej stronie, Widuchowa) zaczyna się kanał Hohensaaten-Friedrichsthaler Wasserstraße (w skrócie HFW lub HoFriWa), który płynie przez Park Narodowy i Obszar Specjalny Ochrony Ptaków Natura 2000 „Dolina Dolnej Odry". Na wysokości Cedyni, w Hohensaaten, znajduje się śluza, przez którą można przepłynąć i dalej kanałami Odra - Hawela dotrzeć do Berlina Spandau, gdzie blisko śluzy i zabytkowej cytadeli, łączą się rzeki Hawela i Szprewa.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież