Zagórze Śląskie, ul. Główna 16, 1.09.2016., fot. SNW

 

Obok budki telefoniczne drogowskaz, na którym odległości na szlakach podane są w godzinach i minutach. Do zamku Grodno - 15 minut. 

 

Za budką telefoniczną jest przystanek autobusowy, toaleta publiczna i Siedziba filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Walimiu, 1.09.2016.

 

parę metrów w górę i mijamy taką ruinę, 1.09.2016., fot. SNW

 

Na drogowskazach obok budki telefonicznej jest napisane: PKP Wałbrzych - 3 godziny 30 minut a do zamku Grodno - 15 minut.  Obok malowniczej ruiny: PKP Wałbrzych - 3 godziny 15 minut (sic!), co dowodzi, że odległości podane w godzinach mogą być mało precyzyjne.

 

Idziemy dalej, 1.09.2016., fot. SNW

 

po drodze ścieżka edukacyjna, mijamy tablice: Pokochaj nietoperze - prawdy i mity, Gatunki drzew, Rezerwat przyrody "Góra Choina", Rośliny chronione w Rezerwacie przyrody "Góra Choina", 

 

wchodzimy na teren rezerwatu, 1.09.2016., fot. SNW

 

a po chwili jesteśmy u podnóża zamku Grodno

 

nad bramą napis: fortiter et fideliter / odważnie i wiernie,

 

wchodzimy do środka.

 

Przy wejściu wita nas tablica, jak wyżej. Dokładnie napisał o tym Jan Długosz w Dziejach Polski: W dniu 6 maja 1326 roku Bernard książę śląski i świdnicki, zięć Władysława króla polskiego, zszedł z tego świata. Po nim nastąpił syn jego, jedynak, Bolesław, stały i niezachwiany w wierności dla Polski... . Był to ostatni suwerenny Piast śląski, zwany Bolko II Mały, książę świdnicko-jaworski i pan Łużyc Dolnych. Jego żoną była Agnieszka córka Leopolda księcia Austrii, która po śmierci Bolka II w 1368 roku, została samodzielną księżną świdnicko-jaworską i władała do 1392 roku. więcej o zamku na naszej stronie.

 

na dziedzińcu zamku Grodno możemy również poczytać o tajemnicach Sowiogórskiej Krainy,

 

albo usiąść, odpocząć i zastanowić co dalej.  Może wejść na wieżę zamku Grodno? 1.09.2016., fot. SNW

contentmap_plugin

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież