SKANSEN ETNOGRAFICZNY w Kolbuszowej
nadesłał: Jerzy Żmihorski
Kolbuszowski skansen zlokalizowano na granicy trzech sąsiadujących ze sobą miejscowości: Kolbuszowej, Kolbuszowej Górnej i Domatkowa. W chwili obecnej na całość Muzeum składają się: skansen, oddalony około 3km od centrum miasta, budynek synagogi (poł. XIX w.), w którym zlokalizowano stałą wystawę obrazującą historię Kolbuszowej, oficyna podworska (2 poł. XVII w.), która po gruntownym remoncie mieści biura Muzeum oraz spichlerz w Dzikowcu (1787 r.), będący zapleczem magazynowym.
Eksponaty zgromadzone w skansenie pochodzą z terenów dawnej Puszczy Sandomierskiej w widłach Wisły i Sanu oraz dorzecza Wisłoka, zamieszkałych przez ludność dwu grup etnograficznych: Lasowiaków i Rzeszowiaków.
Na ponad 25 ha terenu, częściowo porośniętego lasem i zagajnikami, znajduje się ponad 40 dużych obiektów architektury wiejskiej oraz wiele mniejszych. Oprócz zabudowań otoczonych ogródkami przydomowymi i zielenią, zbiory skansenu obejmują sprzęty, narzędzia i przedmioty służące mieszkańcom do pracy i codziennego życia w zagrodzie.
Do ciekawych budowli należą: zespół wiatraków, młyn wodny oraz budynki szkoły i karczmy wiejskiej. Ekspozycja muzealna jest ciągle powiększana o nowe obiekty i przedmioty sztuki ludowej zwiększając wartość etnograficzną i turystyczną miasta.
Muzeum Skansen w Kolbuszowej
36-100 Kolbuszowa
ul. Wolska 2
tel. 0-17 227 12 96
http://www.muzeum.kolbuszowa.pl
Muzeum czynne
od 15 kwietnia do 15 października - poniedziałek - piątek - 9.00 - 17.00, w soboty, niedziele i święta od 10.00 do 19:00.
od 16 października do 14 kwietnia - codzinnie od 9.00 do 15.00
cennik z 2008
Normalny - 7 zł
Ulgowy - 5 zł
Opłata za fotografowanie i filmowanie - BRAK
Przewodnik 30 zł
Opłata za przygotowanie ogniska 25 zł
Opłata za sesję zdjęciową dla nowożeńców - 40 zł
Komentarze