Nadesłał :: Tomasz Matejko

Długość trasy: ok. 30; przez Jaworzno - "Sasanka Otwarta" - "Dobra Wilkoszyn" - Ciężkowice - Zalew SOSINA

START - Długoszyn to dzielnica Jaworzna położona ok 5 km na północny-zachód od centrum (wieś wzmiankowana już w 1242 r.). Na początek ruszamy drogą asfaltową (ul. Chropaczówka w stronę Jaworzna), na jej końcu skręcamy w lewo, a następnie za byłym przejazdem kolejowym skręcamy w prawo, w drogę polną, na rozwidleniu skręcamy w lewo i jedziemy lekko pod górkę. Po zjeździe w dół i ostrym zakręcie w prawo (po lewej stronie mijamy kamieniołom) po jakiś 500 metrach dojeżdżamy do drogi asfaltowej. Po przejechaniu na jej drugą stronę dalej, jedziemy polną drogą, którą dojeżdżamy do powierzchniowego pomnika przyrody "Sasanka Otwarta". Niestety na tym terenie od dwóch lat nie obserwuje się delikatnych fiołkowych kwiatów. Tutaj możemy chwilkę się zatrzymać aby pooglądać widoki w stronę Trzebini. Następnie jedziemy dalej (niebieski szlak pieszy) i dojeżdżamy do granicy obszaru chronionego krajobrazu Dobra Wilkoszyn i jedziemy w prawo (nadal tym szlakiem) w kierunku dzielnicy Wilkoszyn.
 
Image
Widok z terenu pomnika przyrody
 
Chroniony krajobraz obejmuje kompleks leśny wraz z sąsiadującymi łąkami, położony w północno-wschodniej części miasta Jaworzna, pomiędzy śródmieściem Ciężkowicami oraz Wilkoszynem i Dobrą. Obszar Chronionego Krajobrazu powołano ze względu na ochronę występujących tu gatunków roślin oraz źródła wody siarczanej. Kompleks leśny znajduje się na dnie wielkiego obniżenia zwanego Niecką Wilkoszyńską. Fauna obszaru to 260 gatunków zwierząt, z których 46 objętych jest ochroną prawną. Na terenie obszaru występują też źródła wody siarczanej, do których prowadzi szlak czarny.  
 
Jadąc lasem mijamy stawiki i dojeżdżamy do zabudowań - przed sobą mamy kilkaset metrów drogi asfaltowej (ul.Botaniczna). Zbliżamy się do skrzyżowania, na którym skręcamy w lewo, w kierunku Ciężkowic (ul. Ciężkowicka). Po przejechaniu przejazdu kolejowego (ok. 3 km.) jedziemy dalej pod górkę po około 2 km jest rozwidlenie, skręcamy w prawo, w ul. Ks. Mroczka. Po ok. 1 km, mijamy z prawej kościół i jedziemy dalej prosto, wjeżdżamy na ul Grabańka i jesteśmy na przystanku końcowym - bus. Tutaj skręcamy w prawo w ul. Zdrojową. Po ok. 1 km droga się kończy i dalej jedziemy drogą polną, którą dojeżdżamy do Rezerwatu Dolina Żabnika.
 
Image
Dolina Żabnika
 
Image
Dolina Żabnika
 
Wstęga Żabnika wcina się w podłoże na głębokość 10 metrów tworząc rozlewiska, zabagnienia i zastoiska wodne. To tłumaczy torfowiskowy charakter rezerwatu.  Zróżnicowana fauna obejmuje ok. 100 gatunków, w tym 44 podlegają ochronie prawnej. 
 
Image

Kościół w Ciężkowicach - widok ze stadniny koni

 

Droga powrotna: Wracamy drogą zdrojową i Ks. Mroczka (nie skręcamy w lewo na Wilkoszyn tylko jedziemy cały czas prosto) przed przejazdem kolejowym skręcamy w polną drogę (czerwony szlak pieszy) i dojeżdżamy do zalewu Sosina. Tutaj można zrobić rundkę naokoło zalewu lub się wykąpać (w lecie, szczególnie w weekendy jest tu grill przy grillu :(( ). Kierując się do drogi Bukowskiej (główny wjazd na zalew) opuszczamy go i kierujemy się w lewo, w kierunku Szczakowej. Na skrzyżowaniu jedziemy w prawo (ul. Jana III Sobieskiego) i po długim podjeździe (z prawej mijamy kościół), na skrzyżowaniu jedziemy prosto w ul. Moździerzowców (tutaj możemy odpocząć, bo mamy z górki) na jej końcu skręcamy w prawo pod wiadukt i od razu w lewo (ul. Dąbrowskiego). Tutaj niestety droga jest w opłakanym stanie. Dojeżdżamy do Długoszyna i skręcamy w lewo w ul. Chropaczówka, gdzie jest koniec wycieczki.

Komentarze  

0 #3 Klaudia 2009-11-22 16:10
no a czemu miały by nie jeździć? jasne , że tak:) fainy opis trasy:) przyda mi sie do zadania domowego..pozdr awiam:*
Cytować
0 #2 Gość 2009-05-20 21:16
rzeczywiscie prosta trasa- dobra na poczatek sezony - To w Jaworznie ktos w ogole jezdzi na rowerze?
Cytować
0 #1 Gość 2006-04-01 15:00
Trasa łatwa i przyjemna a i widoki niesamowite przez cały rok - polecam wszystkim
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież