nadesłał :: Jerzy Żmihorski
około 130 km
Wyjeżdżamy z Nowej Dęby przez most na Wiśle w Nagnajowie do Osieka na trasie Sandomierz-Kraków. Następnie cały czas przez lasy na Staszów.

Image
na trasie
 
Przejeżdżamy przez Staszów i udajemy się asfaltową malowniczą drogą na zachód. Po ok 5 km. jesteśmy w Kurozwękach z zespołem pałacowo-parkowym z XIV-XX w.

Image
Pałac w Kurozwękach

Dziś pałac ponownie znajduje się w posiadaniu rodziny Popielów. Wnętrza i piwnice udostępnione są dla turystów do zwiedzania z przewodnikiem. Atrakcją w Kurozwękach jest jedyna w Polsce hodowla bizonów amerykańskich. Stado liczące obecnie ponad 80 sztuk turyści mogą oglądać na łąkach okalających kompleks pałacowy podczas pieszej przechadzki, z bryczki, bądź z wnętrza wozu „safari bizon”.

Image
Bizony

Poza tym jest tu mini zoo z wieloma atrakcjami dla najmłodszych. W pałacu znajduje się hotel i restauracja z doskonałą kuchnią - serwuje również potrawy z mięsa bizona.

Image
Przejażdżka dla najmłodszych

Po odpoczynku wracamy na asfalt i po ok.7-km. docieramy do Szydłowa zwanego ''kamiennym miastem'' lub polskim Carcassone.

Image
stary Szydłów

Image
Ruiny zamku

To urocze miasteczko nazywane jest tak gdyż zachowały się w dużej części mury obronne. Przywilej lokacyjny nadał mu Władysław Łokietek w 1329 r. Od tego momentu rozpoczyna się dynamiczny rozwój miasta. W połowie XIV wieku miasto zostało otoczone murami obronnymi przez Kazimierza Wielkiego. Dziś warto tu zaglądnąć na Ogólnopolski Turniej Rycerski o Miecz Króla Kazimierza Wielkiego" lub poprostu zobaczyć jak czas staną w miejscu.

Image
Szydłów - Brama Krakowska

Po odpoczynku wracamy do Staszowa i dalej udajemy się do Rytwian z ruinami zamku Jastrzębców z XIV w. oraz pałacem Radziwiłłów położonym pośród parku krajobrazowego dziś pełniącym rolę reprezentacyjnego hotelu Elektrowni Połaniec.

Image
Rytwiany

W lesie ok. 3 km od zabudowań, ale w obrębie miejscowości Rytwiany, znajduje się „Pustelnia Złotego Lasu” - dawny zespół klasztorny kamedułów z XVII w. Jest to, zachowane niemal kompletnie, założenie klasztorne wraz z kościołem, w którym dekoracje wykonali Jan Chrzciciel Falconi /stiuki/ i ojciec Venante de Subiaco /polichromie/.

Image
Rytwiany

Image
Rytwiany

Następnie kierujemy się poprzez Strzegom na most kolejowy na Wiśle (tylko dla pieszych i rowerzystów) i poprzez Padew Narodową wracamy po przejechaniu ok 130 km do Nowej Dęby.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież