Pomnik przyrody “Krzywy Las” znajduje się około 32 kilometry od centrum Szczecina, za Gryfinem mijamy wieś Żórawki, zaraz za Żórawkami zaczyna się wieś Pniewo, we wsi skręcamy w prawo w ul. Gryfińską, mijamy przejazd kolejowy, po 250 metrach skręcamy w lewo i po 1250 metrach dojeżdżamy do wsi Nowe Czarnowo, tuż za tablicą "Nowe Czarnowo"  można zaparkować samochód. Tam skręcając w prawo wzdłuż rur ciepłowniczych,  po przejściu około dwustu metrów znajduje się "Krzywy Las".
Niektóre źródła podają, że "Krzywy Las" znajduje się w Nowym Czarnowie, jest to trochę mylące, dlatego, że Nowe Czarnowo jest rozległą wsią, przedzieloną główną drogą Szczecin-Chojna i trasą kolejową na dwie części, cześć starą i nowe osiedle, znacznie od siebie oddalone. “Krzywy las” znajduje się w części nowej Nowego Czarnowa, dokąd najlepszy dojazd jest ze wsi Pniewo.

Image
Nowe Czarnowo - tu skręć

Pomnik przyrody “Krzywy Las” uznawany jest za jedną z najciekawszych osobliwości przyrodniczych okolic szczecina. Na powierzchni niespełna 2 ha odnaleźć można ponad 400 osobliwie zdeformowanych sosen pospolitych. Pnie wszystkich drzew posiadają na wysokości od 10 do 50 cm nad ziemią wygięcia dochodzące do 3m wysokości, ponad którymi drzewa prostują się ku górze. Wiek wszystkich drzew szacowany jest na około 75 lat. Są dwie teorie na temat powstania tego lasu: pierwsza mówi o celowej działalności człowieka uprawiającego krzywe drzewa do celów stolarskich ( budowy foteli, łodzi, kadzi... ), druga teoria mówi o uszkodzeniach młodego zagajnika przez czołgi zgrupowane w tym miejscu wiosna 1945 roku.

Image
krzywy las

Image
krzywy las

ciekawe miejsca blisko: wieś Marwice z ciekawym kościołem ryglowym i punktem widokowym na miasto Gartz. (jeszcze nie opisane)

Komentarze  

+1 #2 Gość 2008-03-16 06:16
miejsce mocno wyniszczone przez ludzi nie zadbane,drzewka rzeczywiście powykrzywiane,a le otoczenie nie skłania do dłuższego przebywania,nie daleko jest kanał cieplny można połowić rybki
Cytować
+1 #1 Gość 2007-11-21 14:49
Polecam wszystkim dojście do Krzywego Lasu czerwonym szlakiem turystycznym z Gryfina(PKP) a powrót szlakiem czarnym przez Wełtyń(PKS)-gdz ie można wybrać wariant do Czepina(PKP)-sz lak czarny lub powrót do Gryfina-szlak zielony. Obie opcje to ok.25km.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież