Dom przy ulicy Dubois 6 w Szczecinie został zbudowany z drewna modrzewiowego w 1857 roku. Szczecin był wtedy twierdzą i obowiązywało wiele zakazów dotyczących stawiania domów poza jej murami. Na przedpolach miasta stało tylko kilka zabudowań, najczęściej były to lekkie konstrukcje drewniane, które można było szybko rozebrać lub spalić. Obecnie dom nazywany jest Domem Grotha, od pierwszego właściciela, przedsiębiorcy przewozowego, Daniela Grotha. 

 

Szczecin, Dom Grotha, fragment zaproszenia na 'Pomorskie Panie. Spotkania przy świecach i fortepianie', 2024

 

Szczecin, Dom Grotha, około 2005. 

 

Szczecin, Dom Grotha, około 1924.

 

Szczecin, Dom Grotha, 'Pomorskie Panie. Spotkania przy świecach i fortepianie', 2024

 

Szczecin, Dom Grotha, AKADEMIA GENIUS LOCI, fot. 2024

 

Szczecin, Dom Grotha, AKADEMIA GENIUS LOCI, fot. 2024

 

Na całej posesji, w domu i ogrodzie, czuć minioną epokę. Na tyłach domu znajduje się ogród o powierzchni 1500 m2. Dom wraz z całym ogrodem wpisany jest do rejestru zabytków. Po 1945 roku mieściła się tutaj Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna (SANEPID). W 2005 roku właścicielką domu została Karolina Maria Gołębiowska, która w domu i ogrodzie prowadzi zajęcia z rysunku i malarstwa sztalugowego (od 2014 roku AKADEMIA GENIUS LOCI) oraz wydarzenia, m.in. 'Pomorskie Panie. Spotkania przy świecach i fortepianie'. Aktualnych wydarzeń można szukać na:

http://www.facebook.com/palacgrabkowo/
http://www.facebook.com/Flora.de.Grumbkow/
http://www.facebook.com/akademiageniusloci/
http://www.facebook.com/geniuslociszczecin/

 

W ogrodzie na tyłach domu przy ulicy Dubois 6 rośnie kasztanowiec zwyczajny - pomnik przyrody. Pod pomnikiem Pani Karolina Maria Gołębiowska, której dziękujemy za wszystkie zdjęcia w tym artykule. fot. 2024.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież